30. 5. 2020

Vysoké Mýto chce sanovat stovky starých průzkumných vrtů

Vysoké Mýto na Orlickoústecku usiluje o likvidaci starých průzkumných vrtů, kterých jsou v regionu možná stovky. Jsou rizikem pro kvalitu podzemních vod, mnohé jsou nezabezpečené a mohl by do nich někdo spadnout. První dva se podaří sanovat v příštím roce. Novinářům to dnes řekl starosta Martin Krejza.

“Průzkumné vrty byly prováděny v 70. a 80. letech, vrtaly je dnes již zaniklé státní podniky a nikdo se k nim nehlásí. Provrtávají vysokomýtskou synklinálu i jednotlivé zvodně, může docházet k případné kontaminaci a znehodnocování cenných zásob vody,” řekl Krejza. Například na poli v obci Džbánov, kousek od Mýta, jsou dva staré vrty, které jsou hluboké desítky až stovky metrů. Zakrývají je prořídlé náletové stromy. Vrt chrání asi v dvoumetrové hloubce zrezivělé zhlaví, nad zemí je kolem betonová skruž se čtvercovým nechráněným otvorem. Druhý vrt je rovněž bez poklopu a zpola zatopený vodou. Dospělý člověk by se možná ze skruže dostal bez pomoci, malé dítě nikoliv. “Kdyby tam někdy vlezlo nějaké dítě, tak se o něm asi nikdo nedozví, že tady skončilo. Zhlaví potrubí je značně zrezivělé, nikdo neví, v jakém stavu je,” řekl Krejza.

Okolí Vysokého Mýta je jednou z nejvýznamnějších vodohospodářských oblastí východních Čech. Dva vrty se městu podaří v příštím roce patrně zlikvidovat, což bude stát 430 000 korun, 90 procent patrně zaplatí státní dotace. Město také všechny vrty zmapuje a navrhne, co s nimi dál. Radnice už dostala krajskou dotaci. “Vrty se rozdělí do několika kategorií, některé budou stačit zabezpečit proti vniknutí, další se přestrojí a budou se dál používat jako monitorovací, jiné přijdou k sanaci,” řekl Krejza.

Staré vrty se nacházejí po celé republice. Státní fond životního prostředí podle Krejzy slíbil, že na průzkumy a sanaci historických vrtů připraví dotační výzvy. Město tím chce ochránit vodní zdroj Pekla, který zásobuje vodou Mýto i okolní obce. “Nechceme čekat, až se něco stane,” dodal Krejza.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto Naše voda

 

22.12.2016 15.41, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

NOVÝ MOST PŘES LABENOVÝ MOST PŘES LABE
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<<Květen 2020>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31