20. 10. 2018

Vyšlo podzimní číslo vodařského čtvrtletníku SmVaK

Právě vyšlo podzimní číslo čtvrtletníku společnosti Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava (SmVaK) „Z první ruky“. Informoval o tom mluvčí SmVaK Marek Síbrt s tím, že ke stažení jej najdete na internetových stránkách www.smvak.cz v sekci „Média“. 

V hlavním tematickém textu se v sedmém pokračování seriálu Cesta vody magazín tentokrát věnuje historii odvádění a čištění odpadní vody v regionu, kde působila a působí naše společnost (Protože region i SmVaK Ostrava se v čase výrazně změnily, a to nejen geografickým polem působnosti). Článek vás provede od samotného počátku budování kanalizační sítě a čistíren odpadních vod souvisejícího s budováním průmyslového Ostravska až po současnost.

Významný prostor je věnovaný investičním projektům jak u vodovodní sítě (Budišov nad Budišovkou, Hradec nad Moravicí, Karviná, Havířov, Frýdek-Místek), tak u čistíren odpadních vod (Vítkov, Háj ve Slezsku), ale také vodojemů v systému Ostravského oblastního vodovodu. Dva články se zabývají dotačními tituly v našem sektoru. První z nich je pokračováním programu pro obce v oblasti budování domovních čistíren odpadních vod, druhý pravděpodobně poslední výzvou, v níž je možné získat na vodovody a kanalizace prostředky z Evropské unie. V ní bude k dispozici 3,7 miliardy korun.

Do škol se vrátil vzdělávací program o vodě Strom života, který vyvinula naše společnost ve spolupráci s experty na inovativní způsoby vzdělávání ze spolku EduLudus (www.eduludus.cz). Časopis přibližuje, jak pokračuje v novém školním roce a jaké zájem a ohlas mezi dětmi i školami hra vzbudila.

Magazín se jako obvykle věnuje zajímavým projektům neziskových organizací v regionu, v nichž jsou aktivní naši kolegové, a podařilo se jim získat podporu v programu pro motivované zaměstnance Plaveme v tom spolu! Nezapomíná se ale ani na další akce, které mají souvislost s naším krajem a vodní tematikou. Ať jde o tipy na výlety k vodě nebo extrémní turistický závod Beskydská sedmička. Další z článků se zabývá kvalitou vody. Tentokrát popisuje nezastupitelnou roli senzorických zkoušek vody a vysvětluje, že i v době moderních špičkových technologií mají zásadní význam lidské smysly a vnímání.

Zdroj: www.smvak.cz, ilustrační foto SmVaK

31.10.2017 11.22, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace, Statistiky a kauzy

Aktuality

Kalendář

<< Říjen 2018 >>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Fotoblog

více >

KŘEST KNÍŽKYKŘEST KNÍŽKY
Autor: Nina Havlová

Video dne

více >