15. 7. 2020

Výrobci lihovin podporují vládní novelu zákona o značení lihu

Poslanecká sněmovna dnes ve 2. čtení projednala úpravu takzvané nulové tolerance k černému trhu s lihovinami, tedy novelu zákona o povinném značení lihu. Unie výrobců a dovozců lihovin (UVDL) podle svého dnešního vyjádření podporuje vládní návrh novely.

UVDL, která reprezentuje zhruba 4/5 v Česku odvedené spotřební daně z lihovin zároveň upozorňuje, že některé přednesené pozměňovací návrhy by vedly jen k rozmělnění legislativy a snížily by tak účinnost nových připravovaných zákonů. „Metanolová aféra stála život 45 lidí a desítkám dalších nenávratně poškodila zdraví. Obávám se ale, že se na to trochu zapomíná. Vládní návrh zákona byl připraven v době po prohibici a tehdy ještě existovalo jednoznačné odhodlání černý trh potlačit. Nyní se do legislativy bohužel dostávají opatření, jimž se nelegální výrobci vysmějí a hravě je obejdou,“ uvedl prezident UVDL Petr Pavlík.

UVDL zásadně podporuje především stanovení fixní kauce ve výši minimálně 5 milionů korun pro každého producenta lihovin (každého, kdo má povinnost kolkovat) tak, jak zní vládní verze novely Kauce je zásadním opatřením proti černému trhu, které zajistí, aby černí výrobci nemohli neustále rotovat a zakládat nové společnosti. Odstupňování v závislosti na výši obratu společnosti opět vytváří prostor pro kriminální aktivity, kdy firma zaplatí malou kauci a způsobí vysoký daňový únik. I malé firmy s historií mohou kauci řešit například bankovní zárukou a znamená to pro ně náklad cca 4 tisíce Kč měsíčně. To představuje minimální částku a nesrovnatelně nízkou investici v porovnání s materiálními a dalšími škodami prohibice. UVDLj nicméně podporuje i pozměňovací návrh poslance Ladislava Skopala, aby společnosti do 25 000 ks označených kolků (což představuje obrat cca 7 milionů korun ročně) platili jen kauci ve výši 500 tisíc korun.

UVDL naopak považuje za nesmyslné úvahy o zavedení takzvaných RFID kolků (čipů). Deklarovaným cílem tohoto opatření je zamezení černého trhu s lihovinami prostřednictvím dohledatelnosti výrobku. Je ale třeba upozornit na to, že údaje uvažované na RFID čipu již nyní obsahuje každá lahev lihoviny s vytištěnou šarží. RFID čip by tak jen zdvojoval již nyní povinně uváděné údaje. Navíc by znamenal další zvýšení nákladů v řádu zhruba 0,5 mld Kč ročně za naprosto zbytečné opatření. Jde tedy o naprosto bez efektu vyhozených 500 milionů korun ročně.

Dosavadní praxe, kdy je umožněno lihoviny distribuovat ve velkoobjemových nádobách (nyní je největší legální balení 6 litrů) byla jedním z faktorů, který dovolil především do gastrosektoru dostat tak velké množství otrávených produktů. Velká balení mají totiž pro černý trh řadu výhod. Lze je snadněji nakládat, převážet i skladovat. Kolek na 6 litrovém kanystru 40% alkoholu je ceninou s hodnotou 684 Kč. Nelegálním producentům se proto vyplatí kolek opatrně sundat a použít jej znovu. Proto UVDL považuje za nezbytné zastavit používání velkých balení jako levných nosičů nezdaněného alkoholu. Jedině používání menších balení o objemu maximálně 1 litr může těmto praktikám zabránit. Alarmující je skutečnost, že i v květnu 2013 se dal koupit kanystr lihoviny společnosti HP Premium za cenu nižší, než činí součet DPH a spotřební daně.

UVDL podporuje také návrh poslance Radima Vysloužila na zpřísnění sankcí za porušení koncesních podmínek živnostenského zákona. Zkráceně jde především o to, aby osoby, které již jednou zákonné podmínky porušily, neměly šanci začít s nekalou činností jinde, v jiné nově založené firmě. „Při absenci zásadních sankcí za porušení je udělování koncesí jen bezzubým a nic neřešícím opatřením,“ soudí Petr Pavlík.

UVDL věří, že parlament odsouhlasí skutečně taková legislativní opatření, která zabrání opakování metanolové aféry z roku 2012.

Naše voda

 

19.6.2013 18.20, Rubrika: Nápoje a voda v potravinách, Voda a naše peněženka

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

NAUČNÁ STEZKA OLŠINANAUČNÁ STEZKA OLŠINA
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Červenec 2020>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2