6. 4. 2020

5.1.2019 6.32, Rubrika: Podnikání s vodou a zákony

Vyřizování národních dotací zemědělcům by mělo přejít na SZIF

Agenda spojená s vyřizováním národních dotací tuzemským zemědělcům by měla od roku 2020 přejít z Ministerstva zemědělství (MZe) plně na Státní zemědělský intervenční fond (SZIF).  V novele zákonů o zemědělství a o SZIF to navrhla skupina 19 poslanců ze sedmi sněmovních klubů.

Pod návrhem, který má v pondělí posuzovat Vláda ČR, jsou podepsaní poslanci ANO, SPD, KSČM, ODS, ČSSD, KDU-ČSL a Pirátů a týká se národních dotací poskytovaných z českého státního rozpočtu. MZe podle nich nebude nadále zatěžovat běžná administrativní činnost spojená s poskytováním a spravováním dotací. Poslanci poukazují i na to, že zatímco v roce 2013 představovaly národní dotace asi 800 milionů korun, nyní už jejich objem vzrostl ke třem miliardám korun. „Zároveň lze předpokládat, že význam a rozsah dotací do zemědělství poskytovaných výhradně z národních zdrojů se bude zvyšovat i vzhledem návrhům reformy Společné zemědělské politiky EU po roce 2020,“ stojí v důvodové zprávě.

Proto navrhují přesun agendy na SZIF, který byl ke správě dotací primárně zřízen. Ministerstvu by měla zůstat pouze podpora genetických zdrojů. Poslanecký návrh by měl také sjednotit administrativní procesy a výhledově vést i ke snížení počtu používaných informačních systémů pro administraci dotační politiky.

MZe s návrhem souhlasí. „Navržená úprava z hlediska Ministerstva zemědělství i Státního zemědělského intervenčního fondu směřuje správným směrem zejména s cílem zjednodušení a zefektivnění administrace dotačních pravidel v resortu zemědělství s pozitivními dopady jak na veřejnou správu, tak na zemědělskou veřejnost (žadatelé o dotace), a proto se jedná o návrh, který je vhodné i účelné podpořit,“ uvedlo MZe.

Ministerstvo pro místní rozvoj doporučilo vládě zaujmout kladné stanovisko a snahu předkladatelů označilo za odůvodnitelnou. Také ministerstvo financí se vyjádřilo kladně, zdůraznilo však, že musí být zohledněny jeho podmínky, pokud jde o dopady na státní rozpočet. Jde například o plánované výdaje SZIF v odhadovaném objemu 20 milionů korun, které si vyžádá úprava softwaru pro příjem žádostí. Podle ministerstva je musí fond pokrýt sám ze svého rozpočtu bez požadavku na navýšení peněz.

Zdroj: ČTK a Naše voda, ilustrační foto Naše voda

5.1.2019 6.32, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Voda a naše peněženka, Podnikání s vodou a zákony

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

JINOŠOVSKÉ ÚDOLÍJINOŠOVSKÉ ÚDOLÍ
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Duben 2020 >>
PÚSČPSN
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3