18. 8. 2019

24.10.2012 14.35, Rubrika: Rybářství a rybníkářství

Výlovy rybníků začínají i v Hradci Králové, první na řadě je Datlík

Čerstvou a zdravou rybu si bude moci donést z výlovu každý, kdo první listopadovou středu zavítá na hráz rybníka Datlík. Informovala o tom mluvčí města Magdaléna Vlčková.

První podzimní výlov organizují Městské lesy Hradec Králové právě zde a hodlají ulovené kousky zájemcům hned prodávat.

Na opravu hráze tohoto rybníka, která začne v nejbližších dnech, město přispělo částkou milion korun. Výlovy královéhradeckých rybníků potrvají do první poloviny prosince.

Rozvrh podzimních výlovů má městem vlastněná společnost Městské lesy Hradec Králové už pevně stanoven. „Sedmého listopadu odstartujeme letošní podzimní výlov na Datlíku, který bude spojen s prodejem ryb,“ řekl. Milan Zerzán, ředitel společnosti. Dodává, že v prodeji budou ryby čerstvě z Datlíku vylovené, přičemž v drtivé většině půjde o kapry, kteří nesou označení Hradecký kapr. „Čtrnáctého listopadu se uskuteční výlov rybníka Plachta, o týden později se rybáři vrhnou na rybník Jámy, osmadvacátý listopad bude patřit výlovu rybníka Kříž. Poslední výlov se uskuteční pátého prosince na rybníku Výskyt, kde hodláme ulovené ryby zájemcům opět prodávat přímo z kádí,“ prozrazuje Milan Zerzán.

Vzhledem k havarijnímu stavu odtokového objektu a návodního líce projde hráz krátce po výlovu opravou. „Mimo jiné i z důvodu zajištění bezpečnosti pro veřejnost, která má k vodnímu dílu neomezený přístup, je nezbytné přistoupit k opravě,“ odůvodnil nutnost těchto prací Ondřej Votroubek, vedoucí odboru správy majetku města královéhradeckého magistrátu.

Společnost Městské lesy Hradec Králové prodává ryby z vlastních rybníků celoročně. Díky lesnímu prostředí mají ryby výjimečnou kvalitu i chuť. Loni se podařilo vylovit a prodat 5,5 tuny tržních ryb. V drtivé většině šlo o Hradecké kapry, dále o amury, tolstolobiky či dravce. V prodeji ryb na štědrovečerní stůl hodlají  Městské lesy Hradec Králové pokračovat i v roce letošním, kdy k nim v čase adventním opět přidají i vánoční stromky.

Rybníky jsou začleněny do čtyř rybničních soustav. První z nich leží na potoku Biřička a tvoří ji rybníky Roudnička, Datlík, Cikán, Biřička a Cesta myslivců. Druhá se nachází na Stříbrném potoku a zahrnuje rybník Na Olšině a Výskyt. Bělečský potok je třetí soustavou a zásobuje vodou rybník Šanovec. Poslední rybniční soustava leží na nepojmenovaném potoku a tvoří ji rybníky Kříž, Češík, Jáma a Plachta. V celkovém součtu se jedná přibližně o 40 ha rybníků s rybí osádkou čítající okolo 12 tun. Pod hrází rybníka Datlík se nacházejí plůdkové rybníčky, které budou postupně využity pro odchov násady dravce. K odchovu tržních ryb slouží každoročně rybníky Datlík a Výskyt. Ostatní rybníky se střídají ve dvouletých cyklech. Ve zdejších vodách se chovají především kapři a jako doplňkové ryby candát, štika nebo sumec.

Naše voda

24.10.2012 14.35, Rubrika: Rybářství a rybníkářství

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

CHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCECHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCE
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Srpen 2019 >>
PÚSČPSN
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1