16. 10. 2019

17.10.2018 8.34, Rubrika: Rybářství a rybníkářství

Výlovy rybníků 2018: Výlov Žehuňského rybníku komplikuje téměř vyschlá Cidlina

Rybáři z Rybářství Chlumec nad Cidlinou zahájili v úterý výlov největšího středočeského rybníku v Žehuni na Kolínsku. Práci jim letos komplikuje téměř vyschlá řeka Cidlina, která rybníkem za normálních okolností protéká. Chybějící proud způsobuje, že jsou ryby rozeseté po celém rybníku a nesoustředí se na jednom místě, řekl ČTK vedoucí výlovu Tomáš Zajíc.

Rybník je podle Zajíce reálně přehradou, protože skrz něj teče právě Cidlina, což rybářům standardně usnadňuje oproti jiným rybníkům práci. “Jediná voda, která sem teď teče, je z našeho padesátihektarového rybníku, který je nad tím. Ten upouštíme na úkor vody v rybníce, abychom vůbec byli schopni lovit,” řekl Zajíc. Ryby se podle něj nedaří dostat do loviště, soustředí se nyní v jednom koutě. “Takže to tady zatahujeme, sbíráme krok za krokem, až potom začne vlastní výlov,” řekl Zajíc.

Vlastní výlov tak začne s několikahodinovým zpožděním dnes odpoledne. Podle Zajíce se může stát, že se celý proces kvůli složité situace o jeden den prodlouží. “Děláme co se dá, abychom to zachránili,” řekl Zajíc.

I přes suché počasí bude letošní výnos ryb z Žehuňského rybníku podle něj velmi dobrý. Suché léto se na velkém Žehuňském rybníce neprojevuje takovou měrou, jako na jiných menších rybnících. Podle jeho odhadu dosáhne letošní výnos minimálně 120 tun kaprů, je ale možné, že bude i vyšší. Zajíc dodal, že hladina byla letos oproti jiným rokům před začátkem vypouštění zhruba o 60 centimetrů nižší. “To je na takové ploše obrovské množství vody,” řekl Zajíc.

Ze všech vylovených ryb bude podle něj tvořit minimálně 90 procent kapr. Zbývajících zhruba deset procent bude například štika nebo candát. Právě dravé ryby se musí ze sítí vytřídit nejdříve. Až poté přijde řada na ostatní druhy ryb, které se mechanickým keserem vytáhnou z vody a následně se budou třídit. Kvalita ryb je letos podle Zajíce dobrá.

Podle Zajíce musí lidé počítat s tím, že za tradičního kapra si před Vánoci připlatí. “Je téměř jisté, že cena bude vyšší. Ryby budou menší, došlo k úhynům ryb, bylo velké teplo, takže se moc nekrmilo. Celková produkce ryb bude menší,” řekl Zajíc. Zdražení se podle něj bude pohybovat kolem deseti korun za kilogram.

Žehuňský rybník je se svou rozlohou 258 hektarů největším rybníkem ve Středočeském kraji a devátým největším v České republice.

Přehled stovek plánovaných výlovů najdete na serveru Naše voda zde

Zdroj: ČTK, foto: wikimedia commons, Petr1888

17.10.2018 8.34, Rubrika: Rybářství a rybníkářství

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

RN VRCHNÍ A RYBNÍK OVČÁKRN VRCHNÍ A RYBNÍK OVČÁK
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Květen 2019 >>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2