17. 7. 2019

Výlovy rybníků 2016: Nezmar se bude lovit první listopadový víkend

Stejně jako v jiných regionech se také na Opavsku rozjela sezóna podzimních výlovů rybníků. Připomíná to Opavský a hlučínský deník.

Například výlov rybníku Nezmar v Dolním Benešově, který je největší na Hlučínsku a potažmo v celém opavském okrese, je naplánován tradičně na první listopadový víkend, konkrétně na sobotu 5. a neděli 6. listopadu. Aby se ryby mohly slovit, musí se odpustit milion kubíků vody. „Týden nebo dva týdny už odpouštíme. Celý proces trvá asi měsíc, popisuje proces příprav za dolnobenešovské Rybářství Hodonín Jiří Mižďoch. Na výlov Nezmaru se sjíždí lidé ze širokého okolí. Po oba dny si mohou přímo na místě dopřát rybí speciality, zhlédnout výstavu ryb a hlavně zakoupit různé slovené druhy. Nejvíce bude opět kaprů. „Kromě toho budou k mání tolstolobici anebo amuři. Letos bychom měli mít i dostatek dravých ryb, mezi něž patří candát a štika. Z rybníka vylovíme i takzvané bílé ryby. Jedná se třeba o plotice. Určitě narazíme i na cejna, občas z řeky Opavy zapluje také nějaký ten úhoř,“ uvedl Mižďoch.

Dlouholetou tradici má také výlov Špakovského rybníka v Bohuslavicích u Dolního Benešova. Vše sice proběhne až na státní svátek 28. října, ale zejména členové místního rybářského spolku se musí chystat s dostatečným předstihem. Už nyní je totiž prakticky jasné, že minimálně na rok půjde o poslední výlov.V příštím roce by se měl rybník zbavovat přebytečného množství bahna. „Obci se podařilo získat dotaci a momentálně se vše zařizuje. Po výlovu tedy nové ryby nasazeny nebudou. Dno se musí vysušit a následně je třeba provést odbahnění. Dá se předpokládat, že práci budou mít i pyrotechnici, jelikož se přes naši obec posouvala fronta. Možná tak dojde k nálezům munice a podobně,“ komentoval Daniel Buhla z bohuslavického rybářského spolku. Špakovský rybník se podle něj začne vypouštět s týdenním předstihem. Ryby se následně přesunou do míst, odkud mohou být sloveny do kádí. „Výlov se každoročně uskutečňuje během posledního říjnového víkendu. Tentokrát se to bude konat v pátek na státní svátek. V rybníku máme zejména kapry. Jsou tam ale také amuři a líni. Pravidelně pořádáme také rybářské závody, tak aby bylo co chytat,“ uvedl Buhla.

Zdroj: Opavský a hlučínský deník, ilustrační foto naše voda – Nina Havlová

4.10.2016 9.05, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

ZAHÁJENÍ ÚPRAV ZDYMADLA HOŘÍNZAHÁJENÍ ÚPRAV ZDYMADLA HOŘÍN
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Červenec 2019 >>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4