25. 8. 2019

O výjimce pro dětské tábory u řek poslanci možná rozhodnou v září

O výjimce, která by umožnila budování dětských táborů v záplavových zónách kolem řek, rozhodnou poslanci možná až na své zářijové schůzi. Informuje o tom zpravodajství ČTK.

Pokud se k tomu dostanou, mohli by ve druhém i třetím čtení projednat vládní novelu vodního zákona, do níž chce sněmovní zemědělský výbor uvedenou výjimku vložit. Ministr životního prostředí Richard Brabec doufá, že se novelu v září podaří projednat a schválit. Ministerstvo je podle něj schopné výjimku pro tábory podpořit.

Výjimka má upravit současný stav, kdy úřady odmítají tábory v rizikových oblastech kolem řek povolit. Vodní zákon v platném znění zakazuje zřizovat v aktivních zónách záplav tábory, kempy a jiná dočasná ubytovací zařízení. Svaz místních samospráv již letos na jaře uvedl, že takto ohroženo je kolem 40 táborů. Zemědělský výbor chce proto do novely vložit ustanovení, aby se zákaz nevztahoval pro zřizování táborů sestávajících pouze ze stanů, které se v daném místě zřizovaly ještě před stanovením zóny záplavového území a které lze v případě povodňového nebezpečí neprodleně odstranit. Návrh by mohl získat podporu ministerstva životního prostředí.

“Byla kolem toho velká debata, jak na výboru, tak koneckonců i u nás, a nakonec teda podle mých informací jsme schopni podpořit ten návrh, který přišel ze zemědělského výboru,” řekl již dříve ČTK ministr Brabec. Podle dřívějšího vyjádření ministerstva životního prostředí zákon již nyní umožňuje stanování v aktivních záplavových zónách, ale zakazuje umisťování zázemí tábora v těchto zónách. Brabec soudí, že je možné, aby Sněmovna novelu projednala v září ve druhém i třetím čtení a odeslala ji do Senátu. Podmínkou je, aby schůze trvala alespoň deset dní. Podle schváleného harmonogramu je plánovaná jako třítýdenní.

Novela vodního zákona zpřesňuje mimo jiné povinnosti při likvidaci odpadních vod, například při vyvážení odpadních jímek. Zemědělský výbor do ní chce také vložit pravidlo, aby za prokázané omezení užívání pozemků a staveb v ochranných pásmech vodních zdrojů náležela náhrada nejen jejich vlastníkům, ale nově i pachtýřům nebo nájemcům. Náhrady jim na jejich žádost vyplácejí podle zákona buď vlastníci vodních děl v případě nádrží a v případě jiných vodních zdrojů ti, kdo mají právo vodu čerpat.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

30.7.2017 10.53, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

CHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCECHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCE
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Srpen 2019 >>
PÚSČPSN
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1