5. 6. 2020

1.2.2019 9.37, Rubrika: Nápoje a voda v potravinách

Vodu z nového vrtu nelze pít

Voda, kterou měli využívat lidé ze Zábřehu, obsahuje nadlimitní koncentrace železa, manganu a fluoridů. Píše o tom Šumperský a Jesenický deník s tím, že důvodem je dávná sopečná činnost.

Vrt hluboký dvě stě metrů hloubila specializovaná firma od loňského léta. Ukázalo se, že vydatnost zdroje je dostatečná, velký problém však nastal s kvalitou vody. Měla nižší pH a silně zvýšené hod-noty železa, manganu a fluoridů. „Snížení hodnot železa a manganu lze sice řešit úpravou, ale za cenu enormních provozních nákladů. Úprava hodnot fluoridů do hodnot normy na pitnou vodu je velmi nákladná a složitá. Za tohoto stavu nelze považovat vodu z vrtu bez dalších úprav za pitnou,“ sdělil výkonný ředitel společnosti VHZ Martin Budiš. Nepřípustné koncentrace látek ve vrstvě, odkud voda  pochází, způsobila dávná sopečná činnost.

Představitelé města Zábřehu, jehož obyvatelům měla voda z nového vrtu převážně sloužit, vnímají situaci jako varování a další argument pro ochranu vodních zdrojů ve vyšších vrstvách. „Roky se říkalo, že můžeme jít hlouběji, že tam je vody dost. Nyní se ukázalo, že voda je tam použitelná pouze za enormních nákladů. Znamená to zvýšit tlak na ochranu stávajících padesátimetrových vrtů,“ řekl starosta Zábřehu František John. Mělčí vrty v oblasti ze 70. let minulého století nelze poslední dobou využívat. Voda v nich je příliš kontaminována pesticidy a dusičnany. Na svědomí to mají lidé, chemikálie se do půdy dostaly především zemědělskou činností. V okolí zdrojů totiž nebylo nikdy vyhlášeno širší ochranné pásmo.

Nový vrt byl veden jako průzkumný. Jeho vyhloubení stálo okolo pěti milionů korun. VHZ ho nechá zakonzervovat, je to totiž nejhospodárnější řešení. „Vzhledem k nákladům, které by vyžadovala úprava vody, je pro nás mnohem vhodnější hledat v oblasti jiné zvodně, kde může být voda bez dalších úprav použitelná. VHZ k tomuto bude zpracovávat projekty a chce nové průzkumné vrty v nejbližší době realizovat,“ objasnil Martin Budiš.

Zábřežsku nedostatek vody nehrozí. Lidé i nadále budou pít vodu z vrtů u Olšan. Do části města voda teče ze zdrojů v Růžovém údolí.

Zdroj: www.sumperskydenik.cz, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

 

 

1.2.2019 9.37, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

VN JEŽKOVECVN JEŽKOVEC
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<<Červen 2020>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5