4. 6. 2020

S vodou z toků už nemohou nakládat ani obyvatelé obcí z Přerovska

S vodou z řek a potoků už nemohou volně nakládat kvůli přetrvávajícímu suchu ani obyvatelé šesti desítek obcí na Přerovsku. Přerov od dnešního dne vydal vyhlášku, jež zakazuje využívání povrchové vody ze všech toků a nádrží. Město přitom nevylučuje, že by v případě dalších problémů zákaz rozšířilo i na průmyslové podniky. ČTK to dnes řekla mluvčí přerovské radnice Lenka Chalupová. Stejnou vyhlášku vydala již také hranická radnice, zákaz tam platí pro obyvatele dvou desítek obcí.

Nově vydaná vyhláška Přerova platí do 18. září. “Tento zákaz upravuje vyhláška, která dnes byla doručena i do 58 obcí, které patří k Přerovu. Není už možno zalévat zahrádky vodou z potoka, napouštět bazény, nebo třeba kropit silnice vodou z Bečvy,” uvedla mluvčí radnice.

Město tak vyslyšelo doporučení Povodí Moravy, které už od konce července upozorňovalo na komplikace spojené s extrémně suchým obdobím a nepříznivou hydrogeologickou situací. “Z důvodů přetrvávajících klimatických podmínek vlivem kterých došlo ke kritickému snížení průtoků ve vodních tocích, přistoupil vodoprávní úřad k tomuto opatření. Dochází ke kyslíkovému deficitu a k vážnému ohrožení vodních a na vodu vázaných ekosystémů,” uvedl náměstek přerovského primátora Petr Měřínský (ANO). Pokud by podle něj sucho trvalo déle, byl by zákaz rozšířen i pro průmyslový odběr vody. Týkal by se tak například podniků, které využívají vodní zdroje pro svůj provoz.

Kvůli dlouhodobému suchu vyhlásila také zákaz čerpání vody z Bečvy a přítoků již dříve i hranická radnice. Zákaz se týká nejen Bečvy, ale všech přilehlých toků, jako je Velička, Ludina či Opatovický potok. Vyhláška se dotkla nejen obyvatel Hranic, ale i dvou desítek okolních obcí včetně Hustopečí nad Bečvou či Teplic nad Bečvou. V části Lipníku nad Bečvou v Podhoří nesmějí lidé plýtvat vodou ani z veřejného vodovodu, důvodem je výrazný úbytek pitné vody v prameništi Peklo. Omezení související se stavem povrchové vody vydala také olomoucká radnice, týká se to části Trusovického potoka v úseku od Bělkovic-Lašťan po Olomouc, kde průtok vody klesl pod stanovené minimum.

Zdroj: ČTK

13.8.2015 15.13, Rubrika: Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

VN JEŽKOVECVN JEŽKOVEC
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<<Červen 2020>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5