26.11.2024 11.20, Rubrika: Voda a naše peněženka, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace
Vodohospodářský majetek Příbrami bude spravovat firma spoluvlastněná městem
Vodohospodářský majetek v Příbrami bude spravovat nová provozní společnost, v níž město získá šedesátiprocentní podíl. Zbylých 40 procent bude mít dosavadní provozovatel, společnost 1. SčV. Po více než šestihodinové debatě s tím v pondělí souhlasili zastupitelé. Opozice rozhodnutí kritizovala, podle ní mu měla přecházet veřejná soutěž. Vedení města zvolený model provozování vodohospodářského majetku i výběr obchodního partnera obhajovalo. Podle starosty Jana Konvalinky (za ANO) jde o variantu, která je výhodná a z dlouhodobého hlediska funkční. Město zaplatí 9,5 milionu korun, bude mít podíl ze zisku a návratnost bude osm let, uvedl Konvalinka.
Zastupitelé loni v prosinci rozhodli, že město ukončí koncesní řízení na provozovatele vodohospodářského majetku a bude si infrastrukturu spravovat samo. Výhodou má být mimo jiné to, že město bude mít podíl na zisku, na nějž dosud nemělo nárok. Vodohospodářská infrastruktura patří v Příbrami městu, které provoz dosud přenechávalo 1. SčV. Společnost platila městu nájemné a ponechávala si příjem z vodného a stočného. Město s ní mělo uzavřenou smlouvu od roku 2004. Provozování by měla zajistit do konce letošního roku. Město nyní přistupuje k vlastnickému modelu, přičemž časem by 1. SčV měla podle radnice odprodat i zbývajících 40 procent.
Opoziční zastupitel za Šanci pro Příbram Aleš Barášek Konvalinku nařkl, že hájí zájmy 1. SčV, nikoliv města. Podle něj měla radnice vypsat veřejnou soutěž, do níž se 1. SčV mohla přihlásit. Konvalinka namítl, že dosavadní provozovatel je logickým partnerem. „Zkusme alespoň chvilku uvažovat logicky, a ne politicky,“ vyzval starosta. Opozice vedení města obvinila z toho, že se rozhoduje na základě pocitů. Konvalinka oponoval znaleckým posudkem, podle nějž je vybraná varianta efektivní.
Zastupitel za Spojence Václav Dvořák poukázal na to, že podklady k dnešnímu zastupitelstvu mají 300 stran a zastupitelé je podle něj nedostali včas. Vedení města podmiňovalo jejich doručení podepsáním prohlášení o mlčenlivosti, což opozice označila za nezákonný postup. Konvalinka oponoval, že šlo o postup, který městu doporučila advokátní kancelář. Vedení radnice podle něj nechtělo způsobit škodu zveřejněním obchodního tajemství. Někteří zastupitelé prohlášení doručované městskou policií odmítli podepsat. Později úředníci podle starosty materiály upravili tak, aby mohly být bez rizika zveřejněny.
Město v minulosti v koncesním řízení vybíralo provozovatele infrastruktury pro další období. Předpokládaná hodnota koncese byla 1,68 miliardy Kč bez DPH. Zastupitelé dostali loni v prosinci k posouzení doporučení hodnoticí komise, která vybrala nejvhodnějšího uchazeče. Nakonec ale schválili návrh SPD, aby město koncesní řízení ukončilo, protože se vyskytly „důvody hodné zvláštního zřetele včetně důvodů ekonomických“ a město by mělo mít kontrolu nad tím, jak se s vodou nakládá.
Zdroj: ČTK, foto: wikimedia commons, Vlastní dílo
– 26.11.2024 11.20, Rubrika: Voda a naše peněženka, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizaceAktuality
Povodí Moravy: Tři měsíce prací na zabezpečení toků po povodni
Akt. 13.12.2024 12.42Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině
VODNÉ A STOČNÉ 2025: Obyvatelům Jihlavska se cena téměř nezmění
Akt. 13.12.2024 11.41Rubrika: Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace