12. 7. 2020

Vodohospodáři zjara vyzkouší, jak odtěžit bahno z nádrže Sedlice

Vodohospodáři zjara vyzkouší postup navržený pro vytěžení bahna z vodní nádrže Sedlice na řece Želivce. Vyplývá to z údajů zaslaných ČTK podniky Povodí Vltavy a Povodí Moravy.

Jde o další přípravný krok před plánovaným celkovým vyčištěním dna této nádrže, jehož termín ale zatím nebyl stanoven. Jinde v kraji chystají podniky povodí pro letošek opravy u přehrad i koryt toků. Pokračovat budou například práce na obnově pilířů hráze nádrže Vír na Žďársku. Sedlice s rozlohou 38 hektarů patří mezi nádrže, které pomáhají udržet v dobrém stavu vodárenskou přehradu Švihov, z níž bere pitnou vodu i Praha. Zkušební těžení bahna povodí plánovalo uskutečnit už minulý rok, ale přesunulo ho na letošek.

Na práce, u nichž se podle loňských údajů podniku předpokládá hodnota okolo šesti milionů, teď povodí vybírá dodavatele. “Avizovaný těžební pokus a následné odtěžení by mělo být zahájeno v jarních měsících,” uvedl mluvčí Povodí Vltavy Hugo Roldán. Akce by pak měla být dokončena asi za tři měsíce. Poslouží k ověření technologie navržené k odstranění nánosů z přehrady. Ukáže také na to, jaké množství sedimentů bude potřeba ze Sedlice vyvézt a kolik to bude stát. Kdy by se nádrž mohla dočkat celkového vyčištění, o jehož potřebě se mluví léta, bude podle mluvčího záviset na tom, kdy na něj povodí sežene dotaci. Povodí Vltavy pro letošek na Vysočině plánuje i rekonstrukci technologie spodních výpustí na přehradě Pilská ve Žďáru nad Sázavou za 5,5 milionu Kč. Na přehradě Trnávka budou opraveny betonové konstrukce vlnolamu a chodník na koruně hráze, což bude stát 1,6 milionu Kč.

Rozsáhlejší investice nemá pro letošek na Vysočině ve svém plánu ani Povodí Moravy. Pokračovat budou práce na sanaci betonových pilířů hráze vírské přehrady, které s přestávkou trvají od roku 2009. Letošní etapa bude stát pět milionů korun, uvedl mluvčí tohoto podniku Petr Chmelař. Povodí na Vysočině také zlepší stav koryt několika toků. Například úpravy 2,2 kilometru potoka Rokytka ve dvou úsecích u obcí Domamil a Lukov na Třebíčsku v součtu vyjdou zhruba na 27 milionů Kč.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová (nádrž Pilská)

21.1.2018 15.14, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Přehrady a vodní díla

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

NAUČNÁ STEZKA OLŠINANAUČNÁ STEZKA OLŠINA
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Červenec 2020>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2