17. 8. 2019

Vodohospodáři zatím evidují škody z povodní ve výši přes 1,3 miliardy korun

Podle zatím předběžných odhadů členů Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR (SOVAK ČR) způsobily nedávné povodně největší škody na majetku, který spravuje akciová společnost Pražské vodovody a kanalizace (PVK), a to v objemu 1,183 miliardy korun. SOVAK o tom informuje ve své dnešní tiskové zprávě.

PVK přitom eviduje největší škody na kanalizačních sítích, a to zhruba ve výši 1,113 miliardy korun. Podle dosavadních zjištění a odhadů činí škody z povodní na vodohospodářském majetku rozhodujících vodohospodářských společností v ČR přes 1,3 miliardy korun.

Podle předsedy představenstva SOVAK ČR Františka Baráka není ale ani v současné době výčet škod konečný. „Musíme především zmonitorovat stav kanalizačních sítí, pod zem zatím nevidíme. Více budeme vědět, až kamerový a georadarový průzkum ukáže, jak hodně je stoková síť poškozena,“ předpokládá František Barák.

Většina vodohospodářského majetku, který je zejména ve vlastnictví obcí, je sice podle Baráka pojištěna, pojišťovny ale veškeré škody neproplatí. „Je otázkou, jak se nyní zachová stát, který v průběhu povodní sliboval pomoc těm, kteří byli povodněmi poškozeni. Je totiž zřejmé, že rozdíl mezi škodami, které vznikly, a tím, co proplatí pojišťovny, se bude muset zřejmě v nějaké formě promítnout do cen vody,“ konstatuje František Barák.

I přesto, že samy utrpěly značné škody, nabídli vodohospodáři odběratelům v postižených oblastech pomoc. Jde o šest vodárenských společností (Královéhradecká provozní a.s., Pražské vodovody a kanalizace a.s., Středočeské vodárny a.s., Severočeské vodovody a kanalizace a.s., Vodovody a kanalizace Beroun a.s. a ČEVAK a.s.), které se rozhodly odpustit povodněmi postiženým lidem vodné a stočné ve výši dvouměsíční spotřeby vody. Přesná výše je odvozena z průměrné spotřeby za předchozí období, maximálně však do 15 m3, což právě odpovídá dvouměsíční spotřebě průměrné domácnosti. Pomoc se týká lidí, kteří měli zatopenou domácnost v objektu pro trvalé bydlení, bytových družstev, společenství vlastníků bytových jednotek a vybraných subjektů typu mateřské školky, školy, domovy pro seniory, kulturních a sportovních organizací a organizací poskytujících sociální služby. Vodné a stočné bude lidem odpuštěno na základě vyplněné žádosti, která musí být potvrzena příslušným městským (nebo obecním) úřadem a předložena nejpozději do 31. 7. 2013. Bližší podmínky zájemcům sdělí příslušná vodárenská společnost.

Kontakt pro další informace:

Miloslava Melounová, ředitelka,  SOVAK ČR, sovak@sovak.cz, tel. 221 082 207

Naše voda

 

19.6.2013 13.24, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajině, Vodovody a kanalizace

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

CHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCECHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCE
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Srpen 2019 >>
PÚSČPSN
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1