5.11.2014 15.39, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Přehrady a vodní díla
Vodohospodáři vytvoří návod na vyčištění Vranovské přehrady
Vodohospodáři v příští roce stanoví postup, kterým by chtěli vyčistit Vranovskou přehradu na Znojemsku od sinic a řas.
Je jednou z největších přehrad v ČR a kdysi bývala vyhledávanou rekreační lokalitou. Její vyčištění bude stát desítky milionů korun a již nyní je jasné, že bude nutné postupovat v tomto projektu jinak, než tomu bylo u Brněnské přehrady. ČTK to dnes řekl generální ředitel podniku Povodí Moravy Jan Hodovský.
Do konce letošního roku by měla být hotova analýza, která přesně popíše zdroje znečištění v okolí přehrady. Bude nutné nejen přijmout technická opatření přímo na nádrži, ale také v jejím okolí. Nachází se v něm přibližně 3000 chat.
Podle Hodovského by na vyčistění přehrady mohl stát čerpat evropské dotace. Vyčištění Brněnské přehrady od sinic a řas stálo 130 milionů korun. Šlo o technicky ojedinělý projekt.
Vodohospodáři přehradu vypustili, odbagrovali z ní nánosy, vyvápnili její dno, na letní sezonu v ní instalují 20 aeračních věží, které vodu provzdušňují a obsah fosforu na přítoku, který nahrává růstu sinic a řas, snižují síranem železitým.
Ředitel zdůraznil, že zatímco Brněnská přehrada je tzv. silně průtočná a voda jí proteče za zhruba 21 dní, nádrž ve Vranově nad Dyjí je jejím opakem, voda se v jejich četných zátokách drží až rok. Proto bude nutné pro Vranovskou přehradu vypracovat jiný postup vedoucí k tomu, aby byla zbavena přemnožených sinic.
Nejspolehlivějším opatřením je vsypávání síranu železitého do vody na přítoku do nádrže. „Testovali jsme dvě zařízení na sběr biomasy s hladiny a také povrchový aerátor. Tento provzdušňovač se ale příliš neosvědčil, protože promýchává pouze vodu na povrchu a ne v hloubce, což potřebujeme,“ dodal ředitel.
Na Vranovskou přehradu v minulosti mířily v létě tisíce turistů. Kromě pláží mohou turisté navštívit zámek ve Vranově, hrad v Bítově, projet se po přehradě výletním parníkem nebo navštívit nedaleký Národní park Podyjí.
Zdroj: ČTK, foto: PMO
5.11.2014 15.39, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Přehrady a vodní dílaAktuality

Co přináší nový metodický pokyn na provozování DČOV?
Akt. 23.3.2025 15.26Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě