21. 9. 2020

Vodohospodáři z Veolie dohlíží na kvalitu vod na francouzských plážích

Skupina Veolia dohlíží celé letošní léto po boku jednotlivých měst a obcí na kvalitu vod ke koupání na 171 francouzských plážích. Portál Naše voda o tom informovala ředitelka komunikace společnosti Veolia voda Marcela Dvořáková.

Vodohospodáři z Veolie tak pomáhají zajistit prázdninovým rekreantům dobré hygienické podmínky. Veolia bude po celé léto pomáhat při rozhodnutí o uzavření či znovuotevření jednotlivých pláží, eventuelně se bude podílet na nezbytných nápravných opatřeních.

Veolia používá metodu rychlé analýzy „Coliplage“, která umožňuje sledovat tendence kvality mořské vody a upozornit na blížící se hrozící znečištění. Každé ráno technik společnosti Veolia odebere vzorek mořské vody a výsledek jeho rozboru, který je znám již za hodinu, je sdělen zástupcům příslušného města. Jestliže se kvalita vody zhoršila, je koupání dočasně zakázáno a Veolia zajistí další rozbor za tři hodiny. Společnost má totiž k dispozici různé metody, které lze adaptovat jak lokálním podmínkám, tak i cílům místní samosprávy.

Pro lepší komunikaci s veřejností i městskými úřady používá Veolia řadu nástrojů využívajících nových informačních technologií:

  • Aplikace pro smartphone „Moje pláž“ – aktuální praktické informace o plážích
  • Aplikace „Předpověď počasí na plážích“ – např. teplota vody či vzduchu
  • Předpověď kvality vody ke koupání

Evropská směrnice pro vody určené ke koupání stanovuje jako cíl pro rok 2015, aby kvalita vody určené ke koupání byla hodnocena alespoň jako „dostačující“. Pro každou pláž předepisuje vhodný „profil“ ke koupání, který zahrnuje i možné zdroje znečištění s dopadem na zdraví plavců. Marie-Christine Huau, projektová ředitelka v rámci ředitelství Veolie pro obchodní a rozvojové aktivity ve Francii, dodává, že kromě atraktivity přímořských letovisek během hlavní sezóny mají představitelé jednotlivých měst či obcí za cíl zajistit návštěvníkům dlouhodobé zlepšení hygienických podmínek a přispět tím k lepšímu životnímu prostředí. Proto jsou před začátkem sezóny zpracovány tzv. profily ke každému letovisku, které obsahují i možné zdroje znečištění a popisují ovlivňující faktory jako studie mořských proudů a větru, předpověď počasí, zalidněnost oblasti či předpokládaný počet návštěvníků.

Na základě těchto profilů je možné zpracovávat akční plány preventivních opatření či provozních zásahů a stanovit zóny, ve kterých hrozí riziko znečištění pobřežními dešťovými vodami. Po ukončení letní sezóny jsou zpracovávány skutečné naměřené hodnoty v uplynulých měsících a jednotlivým městům jsou předány souhrnné přehledy, které pomáhají při sestavování plánů na další sezónu.

V ČR můžete získat informace o kvalitě vody ke koupání na webu www.koupacivody.cz

Naše voda, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

21.7.2014 8.37, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Podnikání s vodou a zákony

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

SYSTÉM MALÝCH TŮNĚK A MEZÍSYSTÉM MALÝCH TŮNĚK A MEZÍ
Foto: Vojta Herout

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Září 2020>>
PÚSČPSN
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4