19. 5. 2019

Vodohospodáři varují: Nastávající mrazy mohou poškodit vodoměry

Vzhledem k prvním mrazivým teplotám, které provází tyto dny, Severočeské vodovody a kanalizace, a.s. (SčVK) apelují na majitele nemovitostí, aby zkontrolovali, zda mají vodovodní přípojky i vodoměry řádně chráněny. Připomíná to mluvčí SčVK Iveta Kardianová.

Zkušenosti uplynulých let ukazují, že vlivem počasí jsou nejčastěji poškozeny vodoměry v neobydlených či rekreačních objektech. Majitelé by neměli podceňovat zazimování rekreačních objektů. Stejně tak majitelé ostatních nemovitostí ušetří značné výdaje, pokud prověří ochranu svých přípojek a vodoměrů včas.

„Neplaťte zbytečně za chladné počasí a mráz a zkontrolujte zateplení svých vodoměrů. Přípojky a měřicí zařízení se musí před mrazem chránit,“ upozorňují mluvčí. Největším nepřítelem vodoměrů a potrubních systémů jsou přitom podle ní náhlé změny počasí. Za ochranu vodoměru si odpovídá každý majitel sám a náklady na výměnu vodoměru či zprovoznění zamrzlé přípojky se mohou vyšplhat na několik tisíc korun. Zaměstnanci SčVK v roce 2013, i přes mírnou zimu, vyměnili 361 vodoměrů poškozených mrazem. Náklady spojené s výměnou poškozeného vodoměru hradí majitel nemovitosti.

Jak ušetřit čas i peníze:

Pokud máte vodoměr umístěn venku, v šachtě, přesvědčte se, že je dobře uzavřena. Poklop šachty by měl být přikryt tepelnou izolací. V případě, že mají uhodit silné mrazy, měl by být i samotný vodoměr řádně zateplen – obalen tepelnou izolací, která k měřícímu zařízení nepropustí chlad. Důležitý je i materiál, který majitel k ochraně použije. K zateplení vodoměrů nejsou vhodné materiály, které vlhnou.
Chránit se musí i vodoměr, který je uvnitř domu. V případě, že je vodoměr vystaven nižším teplotám, je důležité obalit jej izolačním materiálem. Stejně tak zateplete i potrubí. Chodbu obytného domu, sklep či jinou místnost, ve které je vodoměr umístěn, uzavřete a zajistěte tak, aby se tam nedostal chladný vzduch zvenčí. Škody může napáchat i zapomenuté otevřené nebo rozbité sklepní okénko či dveře.

Naše voda, ilustrační foto: Archiv Naše voda

1.11.2014 6.58, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

VODNÍ NÁDRŽ ROZKOŠVODNÍ NÁDRŽ ROZKOŠ
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Květen 2019 >>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2