7. 7. 2020

29.5.2019 15.28, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě

Vodohospodáři pomáhají lužním lesům, využívají povodně

Ve spolupráci při tzv. povodňování lužních lesů v oboře Soutok pokračují státní podniky Povodí Moravy a Lesy České republiky. Informoval o tom dnes mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.

Zatímco vydatné srážky v minulém týdnu zasáhly převážně severovýchodní část povodí, krajinu na jižní Moravě stále sužuje sucho. Vodu do soutoku vodohospodáři pustili podobně jako na jaře, tentokrát však nikoliv z VD Nové Mlýny, ale přímo z řeky Moravy. „V důsledku vydatných srážek v průběhu minulého týdne dosáhly některé naše vodní toky převážně v horních polohách i třetí stupně povodňové aktivity. Vlivem dotoku pak stoupla hladina v řece Moravě na první stupeň povodňové aktivity. Nadbytku vody, která by jinak bez využití odtekla, jsme využili na tzv. povodňování lužního lesa v oboře Soutok a v polesí Tvrdonice. Naše opatření povede k významnému posílení vodního režimu v oblasti a k omezení negativního vlivu několik let po sobě přetrvávajícího sucha.,“ vysvětluje generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák. Voda se podobně jako z Dyje i z Moravy dostává do obory důmyslným systémem kanálů a stavidel.

Díky srážkovým úhrnům z minulého týdne Povodí Moravy naplnilo většinu vodních nádrží, vodu zadrženou v retenčních prostorách pozvolna přepouštějí do níže položených nádrží. Voda do obory soutok tak mohla být dodávána i z Nových Mlýnů prostřednictvím Dyje. „Snažíme se maximálně využít vodu, kterou zachytíme ve vodních nádržích. Zachycenou vodu tak můžeme poslat tam, kde je jí nedostatek. V tomto případě do obory Soutok a polesí Tvrdonice. Hospodařit s vodou takto můžeme díky soustavám vodohospodářských objektů, nádrží, stavidel, kanálů atd.“ doplňuje Gargulák.

Vodu pro lužní lesy začali vodohospodáři napouštět z Moravy už ve čtvrtek 23. 5. ráno, kdy otevřeli nápustné objekty v Moravské Nové Vsi a Týnci. Tím odlehčili Moravě a současně do obory a polesí poslali další vodu o průtoku 10 m3/s. Celkově tak do obory dodali téměř 400 000 m3 vody.

Povodí Moravy se soustavně podílí na opatřeních proti negativním účinkům sucha. Jedním z nich jsou právě optimální manipulace na vodních dílech, které přispívají k zachování života ve vodních tocích i v době sucha. Za tímto účelem Povodí Moravy realizuje Program hospodaření s omezenými vodními zdroji, jehož hlavním úkolem je spolupráce s odběrateli a zjišťování jejich aktuálních potřeb. Na základě těchto informací státní podnik optimalizuje manipulace tak, aby voda neodtékala nehospodárně z území ČR.

Zdroj: Povodí Moravy, ilustrační foto (soutok Moravy a Dyje) Naše voda – Nina Havlová

29.5.2019 15.28, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Přehrady a vodní díla

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

NS U MLEJNANS U MLEJNA
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Červenec 2020>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2