10.10.2018 16.17, Rubrika: Vodovody a kanalizace
Vodohospodáři plně podporují omezování plastů
Vodohospodářští odborníci včetně odborníků z nadnárodní společnosti VEOLIA hledají cesty, jak eliminovat přítomnost mikroplastů v potravinách. Uvedl to dnes při své prezentaci k problematice mikroplastů Ondřej Beneš ze společnosti VEOLIA ČESKÁ REPUBLIKA, a.s. Obsah jeho příspěvku uvádíme níže:
Plně podporujeme zákaz bezplatného výdeje plastových sáčků či vývoj a využití biodegradabilních plastů. Podporujeme i zavedení povinnosti sledovat a deklarovat obsah mikroplastů v jednotlivých výrobcích, uváděných na trh EU a eliminovat využívání mikroplastů z prostředků osobní péče. V oblasti prevence a konkrétně pro mikroplasty se jeví jako nejrychlejší cesta snížení vnosu do vodního prostředí snižování používání plastových obalů (mimo jiné na balené nápoje), omezení splachování zdrojových látek do kanalizace (např. separace přímo v procesu praní, nesplachování jednorázových ubrousků a plenek, omezení vtoku splachů z komunikací, obsahujících obrus pneumatik) a také právě omezení využívání mikroplastů či jejich zdrojů v přípravcích osobní péče.
Druhou a výrazně dražší alternativou je technologické řešení na konci trubky „end-of-pipe“, tedy na čistírnách odpadních vod. Zde je možno budovat další a efektivní bariéry vnosu mikropolutantů do vodního prostředí výstavbou terciálního dočištění. Asi zcela ideální kombinaci představuje na konci klasické biologické čistírny odpadních vod realizace filtru, plněného granulovaným aktivním uhlím, následovaného membránovou separací na rozmezí nanofiltrace a ultrafiltrace. Namísto běžně dosahované účinnosti 80 % je možno počítat až se 100 % separací. Úsměvné je, že za tento účinek děkujeme dalšímu plastu – a tím je právě spirálově vinuté membrány z PVDF, které často využíváme a jejichž účinnost naše skupina ověřuje pro většinu celosvětových výrobců. Tyto celky či jejich prvky již dodáváme po celém světě a i v ČR máme několik průmyslových realizací. Věřím, že v roce 2019 se nám povede jednu technologii realizovat přímo na konkrétní úpravně vod na Olomoucku. Objektivně vzato je ale toto řešení vždy nákladnější než samotná prevence vzniku znečištění.
Možná malou zajímavostí je i to, že VEOLIA se stala již před 10 lety prvním výrobcem plastů (PHA) z odpadních vod na čistírně odpadních vod. Tento proces je ale zase nákladově zcela nesrovnatelný s klasickou výrobou plastů. Rád bych uzavřel tím, že vlastní přítomnost mikroplastů v pitné vodně nemá žádné prokázané zdravotní riziko i vzhledem k minimální expozici pitnou vodou, jak dokládá i aktualizované stanovisko Státního zdravotního ústavu (SZÚ) z 5.9.2018. Na druhou stranu trend zvyšování kvality procesu úpravy vody nezastavíme a je nutné postupovat ruku v ruce – tedy opatřením u výrobců a zákazníků i u nás, vodohospodářů.
Autor: Ondřej Beneš, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová
10.10.2018 16.17, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace, Statistiky a kauzy