9. 7. 2020

Vodohospodáři odstraňují v Troubkách štěrkové nánosy z řeky Bečvy

Do začátku října bude možno na řece Bečvě vidět v akci těžkou stavební mechanizaci. Podle mluvčí Povodí Moravy Gabriely Tomíčkové budou totiž vodohospodáři odstraňovat nánosy štěrku z koryta toku a usnadní tak případný průchod ledochodů v zimním období a při jarním tání. 

V návaznosti na již provedené akce odtěžení nánosů z řeky Bečvy v lokalitách ČOV Lipník nad Bečvou, Přerov nad lávkou U Loděnice a provedení rozhrnutí u Tyršova mostu, které byly realizovány počátkem letošního roku, zajišťuje nyní státní podnik Povodí Moravy vlastními kapacitami těžbu nánosů z řeky Bečvy, a to v úseku mezi starým a novým jezem v Troubkách.

Samotné stavební práce probíhají v návaznosti na kladné administrativní projednání akce s místně příslušnými úřady. Primárním úkolem nezbytným k započetí díla bylo snížení hladiny v nadjezí, které umožňuje převádění průtoku v Bečvě přes levobřežní malou vodní elektrárnu soukromého subjektu. Nízké průtokové stavy v řece, které nesmí překročit cca 8 m3/s, jsou nutnou podmínkou akce, a při této snížené hladině proběhnou také veškeré práce.

„Po celou dobu trvání akce je podél pravého břehu koryta ponechána nedotčená říční proudnice zachovávající možnost migrace vodních živočichů“, doplnil generální ředitel Povodí Moravy Radim Světlík. Nanesené materiály jsou přetěžovány k levému břehu toku, odkud jsou následně vyváženy k uskladnění na nedalekou mezideponii na pozemku vlastníka již zmíněné malé vodní elektrárny. Po stránce ekologické na celou akci dohlíží odborný biologický dozor, se kterým byl předem podrobně zkonzultován postup prováděných prací.

Povodí Moravy sleduje provedením těchto udržovacích prací zkapacitnění toku v problematickém profilu dané lokality pro převádění ledochodů, či povodní a celkové zlepšení nátokových podmínek do přilehlé malé vodní elektrárny. Předpokládá se, že v rámci akce bude z vodního toku odstraněno více než 4 000 kubíků nánosů, a akce bude ukončena cca v horizontu dvou týdnů.

Z pohledu vodohospodářů má preventivní odstraňování nánosů v oblastech měst a obcí s ohledem na možné jarní ledové jevy vysokou prioritu. Nánosy štěrku celkově zmenšují profil říčního koryta a při vyšších stavech vody se tak zvyšuje i pravděpodobnost, že by kry při jarním tání mohly vytvořit ledovou bariéru a následně by se voda vylila z břehů řek. Povodí Moravy, s. p. se tak realizací série podobných akcí na Bečvě snaží efektivním způsobem popsaným situacím předejít.

Naše voda, foto Povodí Moravy

27.9.2013 10.11, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajině, Přehrady a vodní díla

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

RAŠELINIŠTĚ PERNINKRAŠELINIŠTĚ PERNINK
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Červenec 2020>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2