25. 8. 2019

Vodohospodáři nabádají: Sledujte pravidelně stav svých vodoměrů

Zákazníci často neodhalí poruchy na vodovodu i proto, že nesledujíc stav spotřeby vody na svých vodoměrech. Píše o tom poslední číslo bulletinu e-Kapka VODÁRENSKÉ AKCIOVÉ SPOLEČNOSTI, a.s.

Výsledkem je, jak konstatuje Iva Šebková z uvedené společnosti, že zákazníci až při vyúčtování zjišťují, že je čeká mnohonásobně vyšší platba za vodné a stočné než očekávali a než je u nich běžné. Právě kvůli včasnému odhalení podobných problémů je velmi dobré všímat si doma vodoměru. Ten totiž neslouží pouze pro vodárenskou společnost, aby věděla, kolik má účtovat za vodné a stočné. Vodoměr je zařízení prospěšné také pro Vás, zákazníky. Slouží pro kontrolu, zda je ve Vaší nemovitosti vše v pořádku. Na vodoměru se dát totiž pravidelnou kontrolou zjistit, zda nedochází k únikům vody někde v domácnosti a zbytečně tak nebudete muset platit za vodu, kterou jste nevyužili.

Každý odběratel by tedy měl vědět, jaká je v jeho odběrném místě přibližná spotřeba. Zbystřit bychom měli v okamžiku, kdy je tato spotřeba nápadně vyšší. Může se totiž stát, že v domě dochází k nežádoucímu úniku vody například z důvodu poruchy na vodovodu, přípojce nebo vnitřním rozvodu. A tu lze díky pravidelnému sledování vodoměru zjistit. Kontrola vodoměru tak může zabránit zbytečně vysoké faktuře za vodu. Zákazník je totiž povinen zaplatit i za vodu, která jeho domácností protekla, aniž by ji patřičně využil.

Je třeba připomenout, že vodovod pro veřejnou potřebu končí odbočením z vodovodního řadu k vodoměru, za tímto odbočením následuje vodovodní přípojka a na ní navazuje vnitřní vodovod. Hlavní řad nikdy nevlastní odběratel, vodovodní přípojka naopak téměř vždy patří vlastníkovi nemovitosti, pro kterou byla zřízená. Majitel však odpovídá za vnitřní vodovod, tedy vodovod od přípojky v nemovitosti a taktéž uvnitř ní.

Vlastníkem vodoměru je vlastník vodovodu. Osazení, údržbu a výměnu vodoměru provádí provozovatel vodovodu. Vodoměr je tzv. stanoveným měřidlem a musí být pravidelně cejchován. Jeho životnost je dána legislativně na 6 let. Odběratel má právo zajistit si na vlastní náklady metrologickou zkoušku vodoměru, má povinnost umožnit provozovateli přístup k vodoměru a chránit jej před poškozením, například v zimě před mrazem.

Zdroj e- Kapka, VODÁRENSKÁ AKCIOVÁ SPOLEČNOST, a.s., ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

8.11.2016 13.43, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

CHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCECHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCE
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Srpen 2019 >>
PÚSČPSN
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1