4. 6. 2020

Vodohospodáři na jihu Čech řešili letos dvojnásobek poruch

Zaměstnanci společnosti ČEVAK měli od ledna kvůli mrazům ve srovnání s minulými lety téměř dvojnásobek výjezdů. ČTK to řekla Lenka Zimmelová z útvaru marketingu a komunikace společnosti ČEVAK.

Jen poruch na hlavních vodovodních řadech bylo od 1. ledna 357, loni ve stejném období řešili 233 poruch. „Poruchy pravděpodobně souvisely se silnými lednovými mrazy. Prudký pokles teplot totiž způsobuje nerovnoměrný tlak zeminy na vodovodní potrubí, které potom praskne. Stejná situace se opakuje při oblevě, kdy začne zem opět pracovat,” řekl ČTK provozní ředitel firmy Lubor Tomanec.

Poruchy se objevovaly na celém území kraje. Na některá místa vyjížděli vodohospodáři opakovaně, například na Budějovické ulici v Táboře opravovali na krátkém úseku vodovodního řadu tři poruchy najednou. “Přestože případů poškozeného potrubí bylo skutečně hodně, všechny se dařilo rychle opravovat. To bylo důležité zejména v situacích, kdy jsme museli přerušit dodávky pitné vody pro obyvatele, protože silné mrazy v některých dnech nedovolovaly použít pro náhradní zásobování cisterny,” řekl Tomanec.

Kvůli mrazu a následné oblevě stoupl také počet poškozených vodoměrů. Letos jich dosud jejich majitelé nahlásili 122, loni asi sto. Toto číslo podle Zimmelové ještě poroste s tím, jak se budou lidé vracet na chaty a chalupy. “Pokud vodoměr zamrzne, v lepším případě praskne jen jeho vrchní sklíčko. Řešili jsme ale i situace, kdy voda vytopila prostory, kde bylo zařízení umístěno,” uvedla Zimmelová.

ČEVAK je vodárenská akciová společnost, provozuje vodohospodářskou infrastrukturu, zejména úpravny pitné vody, vodovodní a kanalizační sítě a čistírny odpadních vod. Dodávky pitné vody a odvádění odpadních vod zajišťuje pro více než půl milionu obyvatel Jihočeského kraje a části Plzeňského kraje a Kraje Vysočina. Má asi 800 zaměstnanců.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

 

26.2.2017 15.17, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

VN JEŽKOVECVN JEŽKOVEC
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<<Červen 2020>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5