8.8.2018 14.40, Rubrika: Přehrady a vodní díla
Vodohospodáři: Dyje bude do roka o více než kilometr delší
Řeka Dyje mezi Českem a Rakouskem bude do roka celkově o více než kilometr delší. Vodohospodáři k jejímu toku napojí ramena, která odstavili zhruba před 40 lety. Hranice mezi oběma státy vede středem řeky Dyje, měnit se ale nebude, uvedl na webu Povodí Moravy mluvčí státního podniku Petr Chmelař.
Napojování odstavených ramen je jedno z opatření v boji proti dopadům sucha, stát to bude asi 23 milionů korun. Vodohospodáři obou států v rámci společného projektu prodlouží hraniční úsek Dyje mezi Břeclaví a soutokem s Moravou. Rakušané napojí dva meandry, jeden napojí Povodí Moravy na české straně. Práce na rakouské straně začaly k 1. srpnu, česká strana se přidá v polovině srpna, kdy už nebude riziko vyplašení hnízdících ptáků. „Zpočátku budou práce probíhat mimo řečiště Dyje, ale v první polovině září se přesunou i do vlastního toku. Napojením vrátíme Dyji téměř třetinu své původní délky, kterou ztratila při úpravách, a současně také typický charakter nížinné řeky,“ uvedl generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák.
Řeku Dyji společně s Moravou obklopuje největší a ekologicky nejcennější komplex lužních území střední Evropy. Napřímením toku v 70. a 80. letech 20. století se tok zkrátil téměř o 3,2 kilometru. Současně s tím byly podél hraničního úseku Dyje vybudovány na obou březích protipovodňové hráze. Opatření měla jednak stabilizovat státní hranici mezi Rakouskem a tehdejším Československem, jednak zajistit protipovodňovou ochranu. Výzvu při projektování představovala hranice mezi oběma státy, která vede středem Dyje a změna jejího toku by tedy znamenala i změnu státní hranice. Aby hranice zůstala stálá, vodohospodáři i přes napojení meandrů zachovají současné koryto řeky.
Stavební práce na tomto úseku Dyje ale omezí plavbu. Pokud se přesto někdo vydá na řeku, vodohospodáři doporučují plavbu ukončit u dřevěného mostu v lokalitě Pohansko. Dále po toku se už bude pohybovat těžká stavební technika a není tam jiné vhodnější místo k opuštění řeky. Práci vodohospodáři ukončí nejpozději v listopadu 2019, v příští plavební sezoně ale už znovu bude možné řeku s opatrností sjíždět.
Zdroj: ČTK, ilustrační foto (soutok Dyje a Moravy na česko-rakousko-slovenských hranicích) Naše voda – Nina Havlová
8.8.2018 14.40, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Přehrady a vodní díla, Statistiky a kauzy