16. 6. 2019

Vodní vegetace skrývá zcela neuchopený potenciál k výrobě energií

Ve spektru obnovitelných zdrojů energie je v ČR zatím zcela opomíjen zdroj využitelný jako surovina pro zpracování v biostanicích – rostlinný materiál, který se vyskytuje ve vodách rybníků, řek a jezer. Portál Naše voda na to upozornil manažer projektu CONVER Josef Zavřel.

„Vodní vegetace skýtá potenciál k využití jako součást vsádky pro vývoj metanu v biostanicích. Argument, že se nejedná o významné množství neobstojí, vzhledem k nutnosti v mnoha případech odstranit vegetace, která roste ze dna rybníků a nádrží. Využití tohoto materiálu, jehož “sklizeň” je technologicky zvládnutá a dostupná i v ČR, skýtá nezanedbatelné možnosti jak k podnikání, tak v celém komplexu potřebné péče o povrchové vody,“ uvedl Zavřel.

Sklizeň biomasy z vodních ploch je podle jeho slov stále aktuálnější v době, kdy se ve vodě šíří četné invazní rostliny, jako je například vodní hyacint. Rozvoj invazních rostlin přitom mimo jiné podporuje vypouštění odpadních vod obsahující fosfáty z pracích prášků. „Přesto se dosud využitím vodní vegetace v energetice nikdo nezabýval,“ podotýká Zavřel.

I v ČR ale již existují technologie pro sklizeň vodní vegetace a mechanickou údržbu břehů a příbřežních partií jak produkčních, tak například vodárenských a rekreačních vodních ploch. Jde o holandské lodě CONVER, určených pro údržbu vodních kanálů a ploch zahrnující sekací lodě, obojživelníky, říční rypadla, vodní kombajny či jednotky pro sekání biomasy připojitelné k traktoru. Jejich výrobcem je holandská firma Broveco Machines B.V., zastoupená v ČR a na Slovensku společností Lněnička. Více se lze o nabídce a produktech společnosti dozvědět na www.technicke-lode.cz

Naše voda

19.9.2011 15.04, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajině

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

RYBÁŘSKÉ SLAVNOSTI V BLATNÉRYBÁŘSKÉ SLAVNOSTI V BLATNÉ
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Červen 2019 >>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30