23. 9. 2018

Vodní erozi na silnicích zkoumal speciální vůz

Na mnoha místech Litoměřicka a Podřipska byly silnice při povodni pod vodou. Napáchané škody přitom v minulých dnech monitorovalo, jak informoval Litoměřický deník, specielně upravené vozidlo.

Dodávka, která poutala pozornost na první pohled, se třeba proháněla po náspu přivaděče na nový litoměřický most. Právě tady je asfalt zvlněný a auta se po silnici při vyšší rychlosti houpají. Není to ale jediná silnice, kde diagnostický vůz zaznamenával, kde všude se stále v podloží skrývá voda. „V podstatě škody se ukáží až v zimě, až voda zmrzne,” řekl  Alexandr Zdražil, vedoucí provozu litoměřické Správy a údržby silnic (SÚS) Ústeckého kraje. „Mluvit momentálně o vyčíslených škodách nelze, projeví se postupně. Škody budou trvat minimálně do konce roku.”

Podle Zdražila škody budou postupně vznikat podle toho, jak bude voda v silnicích vysychat a ty se budou propadat. „Záleží na stavu podloží, zda voda vytvořila nějaké kaverny.” Právě proto, aby správci silnic druhé a třetí třídy věděli, v jakém stavu jsou komunikace, brázdil regionální silnice diagnostický vůz. „Ústecký kraj neponechává nic náhodě a pro zjištění stavu silnic a konstrukčních vrstev po povodni si objednal špičkovou technologii diagnostiku silnic a mostních konstrukcí, která ve finále je počítačem zpracována do 3D provedení,” sdělil Zdražil. „To umožňuje ukázat dokonalý obraz stavu silnice a jak to pod silnicí vypadá.”

Vůz využívá supermoderní technologii laseru a bioradaru. „Toto zařízení je schopné přes počítač ve 3D obrazu vymodelovat stav komunikace od konstrukční vrstvy až po svršek.  Nejsou to žádné grafy, přímo lze vidět, kde je voda,” přiblížil vedoucí provozu litoměřické SÚS. Po provedené diagnostice silnic silničáři vyjíždějí k opravám.

Zdroj: Litoměřický deník, foto Litoměřický deník

17.7.2013 8.23, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajině

Aktuality

Kalendář

<< Září 2018 >>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Fotoblog

více >

Spolek Vltavan - žehnání replice šífuSpolek Vltavan - žehnání replice šífu
Projekt „Vodní doprava na řece Vltavě před sto lety“

Video dne

více >