4.9.2013 13.56, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla
Vodní elektrárna Střekov se o víkendu otevře pro veřejnost
Nejen historické památky kulturního charakteru budou zpřístupněny ve Dnech evropského dědictví, které proběhnou o víkendech 7. a 8. září a následně 14. a 15. září. Otevřeny budou také technické památky, například malá vodní elektrárna Želina u Kadaně a vodní elektrárna Střekov.
Malá vodní elektrárna Želina s dvěma dvojitými Francisovými turbínami s maximálním výkonem 450 kW, patřící pod elektrárny Tušimice a Prunéřov, má za sebou dlouhou a pohnutou historii. Do provozu byla uvedena více než před sto lety, a sice v roce 1908. Nechalo ji vybudovat město Kadaň. Vodu na turbíny přiváděl 166 metrů dlouhý tunel od želinského jezu. Protože však záhy nestačila tato elektrárna pokrýt vzrůstající spotřebu elektrické energie, byla v roce 1925 zprovozněna nová vodní elektrárna v nedalekých Lomazicích a elektrárna Želina přestala sloužit svému původnímu účelu. Elektrárnu v Lomazicích však potkal neveselý osud: musela ustoupit vodnímu dílu Nechranice. Želina zatím chátrala a teprve v roce 1991 bylo rozhodnuto o její obnově. Nejdříve přišla na řadu rekonstrukce želinského jezu a poté samotné elektrárny. Znovu zprovozněna byla v roce 1995. Celá rekonstrukce včetně všech souvisejících nákladů vyšla celkem na 55 milionů korun. Pro veřejnost je velmi zajímavým objektem. Například jen za uplynulé pololetí ji navštívilo 123 zájemců, někteří cíleně, jiní šli kolem ní náhodou. Podle vedoucího oddělení zabezpečení ETU I a provozu malé vodní elektrárny Želina, leží toto unikátní vodní dílo na naučné stezce chráněné přírodní památky Želinský meandr. „Proto si spousta lidí pochopitelně najde cestu i k naší elektrárně,“ podotkl Antonín Volák.
Vodní elektrárna Střekov ( na ilustračním snímu) je mladší, než Želina. Elektrárnu spravuje ČEZ Obnovitelné zdroje. Je součástí střekovské přehrady, která byla vybudována v letech 1932 – 35. Elektrárna byla zprovozněna v roce 1936. „Má tři vertikální Kaplanovy turbíny a instalovaný výkon 19,5 MW, přičemž elektřinu vyrábí již od roku 1936. Je největší vodní elektrárnou na severu Čech a jen během prvního pololetí letošního roku si ji už prohlédlo 585 zájemců,“ sdělil Ota Schnepp, mluvčí Skupiny ČEZ pro severní Čechy. V roce 2006 byla ukončena modernizace elektrárny, kdy proběhly generální opravy všech turbín a zaveden nový automatický řídící systém. Byl snížen dopad provozu elektrárny na životní prostředí, protože u turbín došlo k výměně některých olejových zařízení za zařízení bezmazná a zprovozněna byla také čistička odpadních a splaškových vod. Tato kompletní modernizace si vyžádala náklady ve výši 167 milionů korun.
Kdo si udělá v uvedené dny výlet na některou z elektráren, jistě nebude litovat. Na nezájem si totiž ani jeden z objektů stěžovat nemůže. „Za posledních pět let si mimo předem objednané exkurze jen během Dnů evropského dědictví prohlédlo obě vodní elektrárny 4 195 zájemců, z toho 3 665 vodní elektrárnu Střekov a 530 malou vodní elektrárnu Želina,“ vypočítal mluvčí Ota Schnepp. Obě elektrárny mají přitom status národní technické památky.
Pro návštěvníky budou otevřeny obě elektrárny každý ze čtyř víkendových dnů vždy od 10 do 16 hodin.
Naše voda – Magdalena Machová, foto ČEZ
4.9.2013 13.56, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla