18. 7. 2019

7.9.2011 16.59, Rubrika: Přehrady a vodní díla

Vodní elektrárna Slapy je po více než roce opět v provozu

Po více než jednom roce skončila generální oprava vodní elektrárny Slapy. Rekonstrukcí prošlo soustrojí, které bylo modernizováno po 25 letech. Oznámil to  Jan Beneš, mluvčí ČEZ a manažer komunikace pro střední Čechy.

V rámci rekonstrukce, která trvala od května 2010 do léta 2011, technici opravili také všechny součásti turbíny a generátoru. Rozhodující v celkovém souboru byla rekonstrukce oběžného kola a náhrada původního generátoru novým.

 

Stejně tak jako v minulých letech na elektrárnách Vrané a Kamýk, bylo i při přípravě generální opravy na Slapech využito co nejvíce technických zkušeností a vývoje vědy. U vodních elektráren se celkové opravy plánují podle způsobu provozu a celkového stavu zařízení v obvyklé periodě 20 až 30 let. U soustrojí s turbínou typu Kaplan, kterou je vybavena elektrárna Slapy, bylo toto období zkráceno na 25 let, a to z několika důvodů. Předně: při poslední běžné opravě byla zjištěna na jedné z lopat oběžného kola  turbíny trhlina o velikosti půl metru. Její provizorní opravení neumožňovalo dlouhodobý provoz, a proto muselo dojít k rozsáhlejší opravě.

Problémy nastaly také s hlavním generátorem. Technici objevili především špatný izolační stav vinutí a únavu magnetického obvodu statoru.

„Generální opravy v elektrárně Slapy jsme provedli s přihlédnutím na spolehlivý a bezpečný provoz jako u ostatních vodních elektráren, které jsou zdrojem ekologicky čisté energie. Důraz při rozsáhlých modernizacích klademe také na téměř neomezenou životnost vodních elektráren, danou nevysychajícím přírodním zdrojem a dlouhou životností přehradních děl,“ řekl Zdeněk Saturka, ředitel Vodních elektráren ČEZ, a. s. Důležité je podle něj také maximální využití nových technologií a materiálů, které technici používají při generálních opravách. „Díky všem těmto prostředkům se nám nabízí významný bonus ve formě ekologického a ekonomického zhodnocení rozsáhlých oprav,“ dodal Zdeněk Saturka.

Například změnou profilu lopat oběžného kola dojde k navýšení účinnosti o zhruba 5 procent, což je významný přínos do projektu „Snižování emisí a zvyšování účinnosti“ společnosti ČEZ. „Díky takovéto úpravě lze dosáhnout navýšení výroby zhruba o 10 GWh za rok. Návratnost takovéto investice je zhruba 6 let a to nemluvíme o přínosu ekologickém,“ doplnil Saturka.  

 Vodní elektrárna Slapy

Vodní elektrárna Slapy s rozvodnou 110 kV je unikátně řešena přímo v přehradním celku vodního díla Slapy. Vodní dílo Slapy navazuje svým umístěním na vodní dílo Štěchovice. Pro výrobu elektrické energie využívá rozdíl hladin mezi horní hladinou Slap a hladinou vzdutí díla Štěchovice. Vodní dílo Slapy bylo postaveno v letech 1949 až 1955 a s ohledem na dobu vzniku byla v úrovni technických znalostí a možností postavena také vodní elektrárna. Technické úrovni odpovídala také projektovaná účinnost bloků a provedení jednotlivých pomocných zařízení.

Technické parametry elektrárny Slapy před rekonstrukcí

 

Spád: 56  –  27 m
Počet soustrojí: 3
Typ turbiny: Kaplan
Výkon: 3 x 48 MW
Průtok turbinou: 3 x 100 m3/s
Otáčky: 230,8 ot/min.

Zdroj: ČEZ

7.9.2011 16.59, Rubrika: Přehrady a vodní díla

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

ZAHÁJENÍ ÚPRAV ZDYMADLA HOŘÍNZAHÁJENÍ ÚPRAV ZDYMADLA HOŘÍN
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Červenec 2019 >>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4