22. 5. 2019

Vodné a stočné 2017: Plzeň udrží příští rok současné ceny energií, jízdného a nájmů

Plzeň udrží příští rok současné ceny tepla, vody, jízdného, nájmů v městských bytech i poplatků za odpady. Letos v září zlevnila vodné a stočné o tři koruny a po Novém roce je nezdraží, řekl dnes ČTK primátor Plzně Martin Zrzavecký.

Radnice podle něj  zachová cenu vodného a stočného na celkových 86,14 koruny za metr krychlový s patnáctiprocentním DPH. Průměrná cena v ČR činí nyní podle sdružení vodovodů a kanalizací 83 korun za metr krychlový a příští rok by měla zdražit nejvýše o procenta až dvě. “Díky koupi Vodárny Plzeň (letos v lednu) se nám podařilo utvrdit vlastnický vztah k základním komoditám, s nimiž město pracuje, tedy k teplu, vodě, dopravě a odpadu,” uvedl. Kromě Vodárny ovládá město stoprocentně Plzeňskou teplárenskou, Plzeňské městské dopravní podniky i odpadovou firmu Čistá Plzeň.

Plzeň podle primátora nechce měnit ceny odpadů, které po převzetí svozu klesly na polovinu. “Systém je ale čím dál tím dražší a každoročně tam přidáváme,” uvedl Zrzavecký. Je to dáno špatným chováním jedinců i podnikatelů, kteří hází odpad do městských popelnic, což svoz a likvidaci prodražuje. “Může se stát, že Čistá Plzeň přijde s návrhem nějakých restriktivních opatření, která budou zaměřené na ty, kteří dělají nepořádek, produkují směsný komunální odpad a nemají k tomu adekvátní nádoby a pak se odpad válí po ulicích,” řekl. Město po stížnostech vytipovalo zhruba 12 lokalit, kde se odpad tvoří, a zahájí správní řízení a zakročí tam městská policie.

“Ani teplárna nepočítá se zdražením tepla,” řekl technický náměstek primátora Pavel Šindelář (ODS). Podle něj je cena v Plzni na hranici konkurenceschopnosti a město nechce, aby se zákazníci přecházeli na jiná média. “Pořád se cenu snažíme zachovat, ale znamená to, že město nezískává tak velkou dividendu, jakou mělo dříve,” uvedl primátor. Zisk teplárny snižuje hlavně klesající cena elektřiny na trhu. Letos má město z dividend 60 milionů korun, příští rok je v návrhu 50 milionů.

ČTK, ilustrační foto archiv Naše voda

21.11.2016 15.31, Rubrika: Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

VODNÍ NÁDRŽ ROZKOŠVODNÍ NÁDRŽ ROZKOŠ
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Květen 2019 >>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2