28.11.2024 7.44, Rubrika: Voda a naše peněženka
Vodné a stočné 2025: Vodárna Plzeň zdraží o 2,3 pct
Vodárna Plzeň zdraží od ledna vodné a stočné o 2,3 procenta. Cena včetně dvanáctiprocentní DPH se tak zvýší na 113,31 koruny za metr krychlový (Kč/m3). Vzhledem k průměrné roční spotřebě vody Plzeňanů, která činí 36 metrů krychlových, to bude za rok o 92 korun navíc, u tříčlenné rodiny o 276 korun, řekla ČTK mluvčí městské firmy Dana Veselá.
Podle dat Sdružení oboru vodovodů a kanalizací SOVAK a ministerstva zemědělství zůstanou ceny v Plzni nadále pod průměrem měst v Česku. Za loňský rok činila průměrná cena vodného a stočného v zemi přibližně 115 Kč/m3, letošní průměr bude známý na začátku roku 2025. Ředitel SOVAK Vilém Žák dnes ČTK řekl, že pro příští rok se bude zdražení vodného a stočného v Česku pohybovat do šesti procent. „Nejvíce vodárenských firem se bude točit kolem inflace a zdraží o 2,5 až 3,5 procenta,“ uvedl.
Vodárna Plzeň, největší dodavatel pitné vody na západě Čech, zásobuje téměř čtvrt milionu obyvatel. Z toho asi 75 procent jsou lidé v Plzni a zbytek v jejím okolí. Letos zdražovala v lednu o 6,17 procenta. Nová cena vodného v Plzni bude od ledna 70,55 Kč/m3 s DPH a stočného 42,76 Kč/m3. „Důvodem mírného zvýšení cen pro rok 2025 je nárůst vstupních nákladů. Třeba o 3,7 procenta vzrostla cena za odběr povrchové vody. A zvýší se počet plánovaných oprav vodovodů a kanalizací,“ řekla mluvčí firmy. Vodné a stočné patří mezi věcně usměrňované ceny, které se řídí věstníkem ministerstva financí. Do ní může výrobce zakalkulovat jen ekonomicky zdůvodnitelné náklady a přiměřenou míru zisku.
Průměrný růst ceny vodárenských firem v ČR v roce 2025 je podle Žáka těžké predikovat. „Vodárny byly mezi roky 2021 a 2022 v podstatě jediným subjektem v ČR, který fungoval protiinflačně. Když rostly energie i o stovky procent, tak v podstatě nezdražovaly, nebo minimálně. Jenomže je to dohnalo, protože zdražilo stavebnictví a chemikálie a další, takže byly v roce 2023 dotlačeny ke skokovému zdražení se zpožděním,“ uvedl.
Po uklidnění ekonomické situace, kdy je inflace do tří procent, se budou letos vodárny rozhodovat podle něj různě. První skupina, kterou Žák označil za populistickou, nezdraží vůbec. Odvážnější střední proud zdraží o inflaci, protože jinak jim ubydou peníze na obnovu infrastruktury. „Pak tu budou ti, kteří stojí nohama na zemi a vidí, že byla 1. listopadu schválena evropská směrnice o čištění městských odpadních vod, která přináší ohromné změny, které budou stát obrovské peníze,“ řekl. Ti chtějí tempo zvyšování cen udržet a vytvořit si finanční polštář, jinak budou muset za dva či tři roky zase zdražit skokově, což nechtějí. Tato skupina bude podle odhadů SOVAK zdražovat o pět až šest procent.
Plzeňským domácnostem v lednu mírně zdraží také teplo, a to o 4,9 procenta na 858,82 Kč/GJ s DPH. Plzeňská teplárenská, kterou vlastní ze 65 procent město, zůstane podle ředitele Václav Paška mezi teplárnami s nejnižšími cenami v ČR. Čtyřčlenná domácnost s roční spotřebou 25 GJ zaplatí za vytápění a dodávku teplé vody asi o 70 Kč/měsíc víc.
ČTK, ilustrační foto Naše voda
28.11.2024 7.44, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace
Aktuality
Povodí Moravy: Tři měsíce prací na zabezpečení toků po povodni
Akt. 13.12.2024 12.42Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině
VODNÉ A STOČNÉ 2025: Obyvatelům Jihlavska se cena téměř nezmění
Akt. 13.12.2024 11.41Rubrika: Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace