22. 5. 2019

Vodňanská fakulta připravuje nový produkt kosmetiky z kaviáru

Na český i zahraniční trh se dostane pánská řada kosmetiky obsahující extrakt z kaviáru, který poskytuje vodňanská Fakulta rybářství a ochrany vod (FROV) Jihočeské univerzity (JČU). Produkt bude distribuovat společnost Ceskykaviar.cz. Její zástupci a vedení JČU i FROV v pátek podepsali smlouvu o spolupráci na tomto projektu.

Fakulta rybářství a vod už nabízí denní a noční dámský pleťový krém. Novinářům to dnes v Českých Budějovicích řekli zástupci univerzity a společnosti Ceskykaviar.cz.

Kaviárový extrakt podle nich obsahuje vitaminy A a D, které pomáhají s vyhlazováním vrásek. Mimo jiné také hydratuje vyschlou pokožku. Krémy obsahují půl procenta extraktu kaviáru. “Může se zdát, že to je málo, a někdo by řekl, že to není dost. Ale nelze tam dát extraktu víc, protože by se zvýšila cena produktu a zkrátila jeho údržnost,” uvedl Václav Nebeský z FROV. Dodal, že 50 mililitrů krému z kaviáru stojí přibližně 700 korun a doba jeho trvanlivosti je dva roky.

FROV získala před pěti lety jako první v Česku licenci na výrobu pravého kaviáru. Jikry získává ze živého jesetera. Tím pádem ryba kaviáry může produkovat několikrát, a ne jen jednou po jejím zabití. Fakulta má vlastní chov jeseterů určený pro tyto účely. “Ročně získáme desítky kilogramů jiker. Ale nemůžeme všechny uvolnit na kosmetiku,” uvedl Nebeský.

FROV se věnuje aplikovanému výzkumu v řadě oborů. Kromě produktů z kaviáru například přišel na trh s projektem kapr s větším podílem omega 3 mastných kyselin. “Fakulta rybářství a ochrany vod je v tomto směru nejdynamičtější. Její výzkum je na univerzitě nepřehlédnutelný. Nemáme žádný silný technický obor a ten aplikovaný výzkum se u nás odvíjí od oblastí jako příroda, zemědělství a rybářství,” uvedl dnes rektor univerzity Tomáš Machula.

Zdroj: ČTK, repro: cekykaviar.cz

24.11.2018 0.04, Rubrika: Rybářství a rybníkářství, Podnikání s vodou a zákony

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

VÝSTAVA VODOVODY-KANALIZACEVÝSTAVA VODOVODY-KANALIZACE
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Květen 2019 >>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2