12. 11. 2019

O vodě bude rozhodovat jen jedno ministerstvo, chce prosadit Brabec

Voda by měla být výhradně v gesci ministerstva životního prostředí. To je plán šéfa resortu Richarda Brabce, který chce pod svůj úřad soustředit dosud rozdělené kompetence v této oblasti – od boje proti suchu až po ceny pro domácnosti.

Připomíná to zpravodajství České televize – ČT 24 s tím, že resort zemědělství se ale zatím svých pravomocí nechce vzdát. Dosavadní stav je takový, že přehrady a další nádrže spadají pod ministerstvo zemědělství. Stejný úřad plánuje i stavbu přehrad nových. Ministerstvo životního prostředí zatím podporuje spíš mokřady, tůně a zadržování vody v krajině. A například dotace na vodovody a kanalizace rozdělují oba úřady souběžně.

Vicepremiér Richard Brabec ale chce, aby se veškeré kompetence v oblasti vod soustředily pod jednou střechou – na ministerstvu životního prostředí. Znamenalo by to i změny některých zákonů – kompetenčního a vodního. „Není to o míře vlivu a o počtu úředníků, které by si chtěl někdo uchvátit. Koordinátor boje se suchem by měl mít v ideálním případě jednu hlavu,“ řekl ministr Brabec.

Resort zemědělství ale zatím nesouhlasí. Tvrdí, že už teď má většinu agend. „Zemědělské a lesní hospodaření s otázkou zajištění vody v krajině úzce souvisí,“ konstatoval náměstek ministra zemědělství pro vodní hospodářství Aleš Kendík. „Přijde mi to celé naprosto zbytečné – já si myslím, že ministerstvo životního prostředí má dost agendy, na kterou by se mělo soustředit, a neplýtvat energií na tyto nesmyslné návrhy,“ okomentoval návrh bývalý ministr zemědělství Marian Jurečka. „Určitě to nebude nepřátelské převzetí, rádi bychom o tom s novým vedením ministerstva zemědělství jednali,“ dodal Brabec.

Reorganizace má být součástí širších změn. Vláda chce prosadit nezávislého regulátora cen a u vodného a stočného snížit DPH z patnácti na deset procent. Původně přišlo hnutí ANO s nápadem obě ministerstva sloučit. Pobouřilo tím ale ekology a návrh programového prohlášení vlády s tím nepočítá.

Zdroj: Česká televize, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová (mokřad Milešovka)

27.12.2017 10.04, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace, Přehrady a vodní díla

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

KONFERENCE - 30 LET EXISTENCE SOVAKKONFERENCE - 30 LET EXISTENCE SOVAK
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Listopad 2019 >>
PÚSČPSN
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1