18. 9. 2020

19.3.2019 8.29, Rubrika: Vodovody a kanalizace

Vodárny VaK Zlín jsou ekonomicky v nejlepší kondici v historii

Na letošním 23. ročníku mezinárodní vodohospodářské konferenci VODA Zlín 2019, kterou zahájil hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek, prezentoval VaK Zlín své výsledky. Informuje o tom newsletter společnosti Vodovody a kanalizace (VaK) Zlín.

Na 300 odborníků z oboru vodárenství se sjelo do Zlína na dvoudenní konferenci, jejímž hlavním cílem byla prezentace nových technologií, materiálů a řešení, diskuze o bezpečnosti systémů zásobování vodou, aktuální výzvy ve vodárenství ČR a samozřejmě také otázka, jak se postavit boji se suchem v budoucnosti.

Na začátku konference vystoupil hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek. Dle jeho slov došlo v oblasti vodárenství v minulém období k řadě změn. Byly uzavřeny dohody a vztahy upraveny tak, že v současnosti je situace výhodná pro dodavatele i odběratele, ačkoliv si to někteří političtí oponenti stále nemyslí. Současné uklidnění situace podle Čunka v důsledku vede k tomu, že kromě politických sporů je možné se věnovat odborným otázkám.

Po vystoupení ředitele Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR (SOVAK ČR) Oldřicha Vlasáka se slova ujal předseda představenstva VaK Zlín Svatopluk Březík. „Jak všichni víte, tématika vodárenství na Zlínsku rezonuje v celé České republice. Jsem zlínský patriot a troufám si říct, že jsou na tom v současnosti naše vodárny, minimálně ekonomicky, nejlépe ve své historii,“ konstatoval Březík. Představil klíčové projekty, které společnost v posledních měsících dokončila. Zmínil se zejména o využití nové technologie úpravy vody, kterou VaK Zlín uvedl do provozu v Tlumačově. „Vhodnou kombinací filtrů jsme docílili stavu, kdy se vyskytují pesticidní metabolity v neměřitelných hodnotách. Naše řešení je ojedinělé v České republice a je ukázkou, jak efektivně odstranit cizorodé látky z pitné vody,“ doplnil Březík.

Dále předseda představenstva informoval, že společnost VaK Zlín v současnosti pracuje také na dalších významných investičních akcích: „Z rozpracovaných staveb bych chtěl zmínit modernizaci čistírny v Kašavě, která se nachází nad slušovickým vodním zdrojem, rekonstrukci čistírny v Luhačovicích a projekt rekonstrukce Vlárského vodovodu.“ A dodal, že jde o investice a projekty pro budoucnost vodárenství ve zlínském regionu ať už z pohledu ekologie a ochrany životní prostředí nebo posílení zásobování vodou z vlastních zdrojů.

Zdroj a foto: VaK Zlín

19.3.2019 8.29, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

SYSTÉM MALÝCH TŮNĚK A MEZÍSYSTÉM MALÝCH TŮNĚK A MEZÍ
Foto: Vojta Herout

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Červenec 2020>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2