5. 7. 2020

Vodárny Jičín mají dotaci na úpravny vody v Hořicích a Bělohradě

Vodohospodářská a obchodní společnost (VOS) Jičín získala dotaci 74,2 milionu korun na rekonstrukce úpraven vody v Hořicích a Lázních Bělohrad. Celkové náklady na opravy budov a modernizaci technologií firma odhaduje na téměř 100 milionů korun. ČTK o tom dnes informoval ředitel vodáren Richard Smutný.

Firma na Jičínsku zásobuje vodou zhruba 60.000 lidí a jejími akcionáři jsou obce včetně Jičína, Hořic a Nové Paky. Firma chce úpravny rekonstruovat v příštích dvou letech. Cílem obou projektů je zlepšení kvality vody, zajištění její plynulé dodávky a také efektivnější provoz obou zařízení. Z celkové přislíbené dotace připadá 63,2 milionu korun na zdroje z Evropské unie, zbylých 11 milionů korun půjde z českého státního rozpočtu.

Oprava budovy a technologií úpravny v Lázních Bělohrad by měla stát podle odhadů 72,3 milionu korun, z nichž by dotace měla pokrýt téměř 42 milionů korun. Projekt rekonstrukce úpravny Libonice v Hořicích je za 57,3 milionu korun s dotační podporou přes 32 milionů korun.

“Na obou úpravnách už jsou používané technologie zastaralé, proto jsme dlouhodobě plánovali jejich obnovu,” uvedl Smutný. Nyní budou vodárny v soutěži vybírat dodavatele rekonstrukcí. “Vítěze bychom měli znát začátkem podzimu a stavba bude zahájena nejspíše v příštím roce na jaře,” dodal.

Nové technologie v úpravnách by měly dokázat plně využít kapacitu vrtů a také snížit objem odpadní vody, která při výrobě vzniká. Zlepšit se mají také parametry jakosti vody, především u obsahu oxidu uhličitého, zbytkového železa, manganu a niklu.

Bělohradský zdroj postavený v roce 1978 se používá i pro zásobování Jičína a po investici se má stát strategickým zdrojem vody pro toto okresní město. I proto je součástí projektu mírné zvýšení kapacity bělohradských vrtů. V rámci bělohradské investice se také počítá s modernizací čerpací stanice v nedalekých Mlázovicích, odkud proudí voda do Jičína. Stavba v Libonicích má přinést zvýšení spolehlivosti a jistoty dodávek vody pro skupinový vodovod Hořicko.

Na Hořicku vodárny ještě chystají investici za asi 40 milionů korun do propojení skupinového vodovodu Hořicko s dalšími jednotlivými vodovody v okolních obcích. Menší, málo vydatné zdroje vody v obcích by tak mohly být posíleny, případně odstaveny. “Na tuto etapu se chystáme podat další žádost o dotaci na Státní fond životního prostředí,” uvedl Smutný.

Napojení nových obcí na hořický vodovod je možné díky nedávné investici za 100 milionů korun do modernizace úpravny vody v Březovicích u Hořic. Březovická úpravna je hlavním zdrojem vody pro Hořice a okolí. Druhým je zdroj Libonice.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto (úpravna vody) Naše voda – Nina Havlová

 

19.7.2017 14.11, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Vodovody a kanalizace, Statistiky a kauzy

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

NS U MLEJNANS U MLEJNA
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Červenec 2020>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2