24. 5. 2019

Vodárny Jičín letos opraví druhou úpravnu vody pro Hořice

Vodohospodářská a obchodní společnost (VOS) Jičín letos opraví úpravnu vody v Hořicích – Libonicích. Jde o druhý zdroj vody pro skupinový vodovod Hořice. Rekonstrukce bude stát 48,4 milionu korun bez DPH a zhruba 50 procent pokryje dotace, informovali ČTK zástupci společnosti.

Výběrové řízení na dodavatele stavby vyhrálo sdružení firem BAK stavební společnost a VODA CZ. “Stavbaři práce zahájí letos v září a dokončeno má být na konci roku 2019. Během rekonstrukce bude úpravna odstavena a zásobení obyvatel převezme již zmodernizovaná úpravna v Březovicích,” uvedl ředitel VOS Richard Smutný. Budova úpravny vody v Libonicích stojí na okraji Hořic a dodává vodu ze dvou vrtů pro část města, ale i pro obyvatele okolních obcí Holovousy, Chodovice a Chloumky.

Celý objekt projde stavebními úpravami, vyměněny budou veškeré technologie a opravena a nově rozdělena bude stávající akumulační nádrž. Současně budou nově vystrojeny oba dva vrty. Podle Smutného je hlavním cílem rekonstrukce plné využití jejich kapacity, aby byla zabezpečena plynulost dodávky pro skupinový vodovod Hořicko a také zefektivnění úpravy získané surové vody. „Nové technologie dokážou razantně snížit objem odpadní vody, která při výrobě vzniká. Lepší bude také řízení celého provozu a procesu výroby, a to přes centrální velín. Zlepšit se mají i hodnoty parametrů jakosti vody, především zbytkového železa, manganu a niklu,“ uvedl Smutný.

Rekonstrukce Libonic je další etapou rozsáhlého plánu na zajištění bezproblémové dodávky pitné vody na Hořicku. První byla v roce 2015 rekonstrukce úpravny v Březovicích a zkapacitnění vrtů. Poslední etapou jsou pak nové propojovací řady do lokalit severovýchodně od Hořic s cílem propojit skupinový vodovod Hořicko s dalšími jednotlivými vodovody v okolních obcích. Menší a málo vydatné zdroje vody by tak mohly být posíleny, případně odstaveny. Předpokládané náklady jsou ve výši asi 40 milionů korun.

Úpravna v Libonicích byla postavena v 90. letech 20. století, avšak původní vodárna vznikla už v roce 1898. Denně upravuje vodu pro přibližně jednu třetinu obyvatel Hořic z celkově 9000 připojených. Další dvě třetiny obyvatel Hořic a okolí jsou zásobovány pitnou vodou z úpravny Březovice.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto (úpravna vody) Naše voda – Nina Havlová

 

1.8.2018 14.34, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Vodovody a kanalizace

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

REVITALIZACE TICHÉ ŘÍČKYREVITALIZACE TICHÉ ŘÍČKY
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Květen 2019 >>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2