20.8.2024 11.15, Rubrika: Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace
Vodárnám Jablonné nad Orlicí se vloni snížil zisk na 6,2 milionu korun
Vodovody a kanalizace Jablonné nad Orlicí vloni dosáhly zisku po zdanění 6,2 milionu korun. Ve srovnání s rokem předchozím je to zhruba poloviční výsledek. Tržby se meziročně zvýšily o devět procent na 416 milionů korun. Příčinou je promítnutí změny daně z příjmů právnických osob do odložené daně, uvedla společnost ve výroční zprávě zveřejněné ve Sbírce listin. Vodárny považují loňské výsledky za výborné.
„Výsledek hospodaření po zdanění byl ovlivněn jednorázovým administrativním zásahem, kdy byla dosud naakumulovaná odložená daň přepočtena novou výší sazby daně z příjmů právnických osob 21 procent namísto dosud platné a pro výpočty používané sazby 19 procent. To se projevilo jednorázovým navýšením odložené daně o 5,8 milionu korun a o tuto částku se tak jednorázově snížil zisk po zdanění za rok 2023. V dalších letech by se tato situace už neměla opakovat,“ uvedl ředitel firmy Bohuslav Vaňous.
Podle něj přispěly k dobrým výsledkům hospodaření servisní činnosti obchodního úseku, tržby za zboží a externí čištění odpadních vod. To o téměř polovinu překročilo dosud nejvyšší hodnotu z roku 2022 a na tržbách přineslo 8,9 milionu korun. Dobrý výsledek přinesla také směna vlastních akcií za vodohospodářský majetek, kde hrubá marže přesáhla 5,2 milionu korun. Tím vším se podařilo více než kompenzovat horší výsledky v tržbách za vodné a stočné, které dosáhly pouze 97 procent plánovaných hodnot.
Cena za vodné a stočné na letošek se zvýšila na 116,59 koruny včetně DPH za metr krychlový. Rok předtím činila 105,60 koruny.
Společnost Vodovody a kanalizace Jablonné nad Orlicí působí na Orlickoústecku a částečně i na Rychnovsku. Firma provozuje a převážně i vlastní 883 kilometrů hlavních vodovodních řadů a 249 kilometrů kanalizačních sítí. Průměrný přepočtený počet zaměstnanců se vloni zvýšil o dva na 149.
Vlastníky společnosti je 243 akcionářů, 97,8 procenta akcií je v majetku 61 měst a obcí, největšími jsou Choceň, Lanškroun, Letohrad, Králíky, Červená Voda a Jablonné nad Orlicí. V rukou 182 akcionářů z řad ostatních fyzických a právnických osob byly podíly ve výši 1,96 procenta základního kapitálu a zbytek vlastních akcií bylo v držení jabloneckých vodáren.
Zdroj: ČTK
20.8.2024 11.15, Rubrika: Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizaceAktuality
Milovickou rezervaci navštívili účastníci konference o pestřenkách
Akt. 7.9.2024 10.58Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě
Stavba vodojemu v Jihlavě bude stát 77 milionů korun
Akt. 6.9.2024 14.46Rubrika: Vodovody a kanalizace