26. 8. 2019

Vodárenství jako smart byznys

Nejen IT společnosti se mohou prezentovat jako smart firmy. Jak totiž připomíná deník Mladá fronta DNES, chytrým a zároveň tradičním byznysem je možná překvapivě i vodárenství.

Páteřním systémem výroby a distribuce pitné vody v regionu je Ostravský oblastní vodovod, který začal být budován v 50. letech minulého století a příští rok oslaví šedesát let od okamžiku, kdy přitekla první voda z nově vybudované nádrže Kružberk přes Úpravnu vody Podhradí systémem přivaděčů a vodojemů do Ostravy. Systém centrálních úpraven vody, 500 kilometrů přivaděčů a vodovodních řadů, vodojemů, z nichž směřuje pitná voda k více než milionu lidí v moravskoslezském a olomouckém regionu, ale i příhraniční části Polska, byl jako chytré řešení budován již od počátku. Například tím, že je vybudován jako převážně gravitační jen s minimální nutností vodu čerpat.

„Zjednodušeně řečeno jsou pod třemi centrálními zdroji ve správě Povodí Odry, jimiž jsou kaskáda vodních děl Slezská Harta a Kružberk v podhůří Jeseníků a Šance a Morávka v Beskydech, vybudovány tři naše centrální úpravny vody, odkud voda směřuje až na výjimky gravitačně k lidem v regionu,“ říká ředitel Ostravského oblastního vodovodu SmVaK Ostrava Jiří Komínek. Podle něj společnost vyrábí z těchto zdrojů 95 procent pitné vody.

Soustavu je navíc možné centrálně řídit z jednoho místa. Jako centrální mozek vodárenství regionu je možné označit moderní dispečerské pracoviště v sídle SmVaK Ostrava. I to je jednoznačně chytrý/smart přístup.

„Vezměte si třeba Jablunkovsko. V polovině roku 2016 jsme napojili na centrální systém třináct tisíc lidí, kteří v nejvýchodnější části země žijí. Ti byli závislí pouze na lokálních zdrojích vody. Nyní máme možnost je variantně přepojit na páteřní systém, když se u těch lokálních projeví nějaký problém související s déle trvajícím suchem,“ popisuje Komínek.

Na konci roku 2015 a začátku roku 2016 byla situace v případě nádrže Šance, odkud je zásobováno FrýdeckoMístecko, Karvinsko, ale také příhraniční část Polska, špatná. Sešly se dvě skutečnosti – mimořádně suchý rok 2015 a rekonstrukce, kdy bylo nutné hladinu výrazně snížit, ale kvůli tomu, že nepršelo, se přehrada zpátky nedoplnila. „S využitím vodojemů v Krmelíně a čerpací stanice v Lískovci u Frýdku-Místku jsme dokázali zásobovat část Havířovska a Karvinska z úpravny v Podhradí u Vítkova. Část Frýdecko-Místecka jsme místo z Nové Vsi – tedy Šancí jako zdroje vody – zásobovali z Vyšních Lhot, tedy Morávky jako zdroje vody, abychom vodu v Šancích šetřili,“ uvádí Komínek.

Že jsou chytrá řešení vodařům vlastní, potvrzuje i nová on-line aplikace, jejímž prostřednictvím si mohou zákazníci od začátku listopadu vybírat čtyři desítky služeb souvisejících s péčí o vodu. Cílem je, aby přístup vodárenské společnosti ke klientům, kteří zvažují využití některých ze služeb, byl vstřícnější a pohodlnější než doposud. „Vodárenství je konzervativní obor, ale svět se v oblasti nových technologií a přístupů k zákazníkům dynamicky mění. Na to musíme logicky zareagovat také my,“ zdůvodnil novinku generální ředitel SmVaK Ostrava Anatol Pšenička. Dodal, že aplikaci najdou zájemci o služby na internetové stránce http://www.smvak.cz pod položkou Nabídka služeb.

Zdroj: regionální mutace Mladá fronta DNES – Moravskoslezský kraj, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová (Slezská Harta)

 

29.11.2017 9.58, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

CHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCECHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCE
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Srpen 2019 >>
PÚSČPSN
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1