30. 5. 2020

Vodáci se budou až to léta setkávat v Českém Krumlově se staveništěm

I když první vodáci už letošní vodu řeky Vltavy okusili, musí stále počítat s tím, že v centru Českého Krumlova projíždějí staveništěm. Píše o tom Českokrumlovský deník.

Podle listu se s tímkto stavem musí vodáci nejméně do začátku prázdnin, ale pravděpodobně ještě během července, smířit.  „Jezdíme sem každým rokem a zajímalo by mne, kdy už bude hotová propust,“ ptal se při návštěvě Českého Krumlova letitý vyznavač vodáctví Vojtěch Ušela z Mníšku pod Brdy.

Propust, jinak řečeno šlajsna, by teoreticky už být hotová měla. Nyní se na její dno montují takzvané kartáče, které by měly korigovat rychlost a směr sjíždějících lodí. Jak praví někteří kritici z řad vodáků, tím se z někdy nazývané královské šlajsny, sjezdu, který zvládali hlavně ti zkušenější a který do krve pouštěl hodně adrenalinu, stává spíše krotká propust. Jak to tedy bude s dokončením jezu a šlajsny s nadcházejícím létem? „Oficiálně říkáme, že jezová propust je až do konce stavby nesjízdná,“ konstatoval k situaci Martin Poláček z investorského Povodí Vltavy.

 „Pokud někdo přijde, podívá se do ní a zjistí, že se sjet dá, tak ji sjede. Tomu bránit nehodláme. Je to na vlastní nebezpečí,“ dodal Poláček s tím, že stavba by měla být hotova do konce června. Poté, až investor stavbu převezme, přijde ovšem na řadu ještě odklizení jednak speciálně upraveného příjezdu pod Plášťovým mostem a v Jelence, ale také i hromad kamení a hlíny v řece, které sloužily jako nájezd ke stavbě. Tou dobou by také měl zmizet i provizorní most na staveništi uprostřed Vltavy pod jezem. „V té době už by měla být propust dávno sjízdná a staveništi se vodáci mohou vyhnout,“ shrnul Poláček. Nový sklápěcí jez je v tyto dny uložen v kapse ve dnu řeky a dodavatelská firma pracuje na jeho čištění, okolních dlažbách a dalších úpravách.

Stavba jezu je jednou z etap protipovodňových opatření na řece Vltavě v centru Českého Krumlova. Rytmus a délku prací ovšem může ovlivnit kromě povětrnostních podmínek i síla průtoku vody v řece. Ta už stavbu několikrát pozdržela.

Práce na stavbě nového jezu v meandru Vltavy mezi Plášťovým mostem a takzvaným Ostrovem začaly v lednu 2012. Stavba si vyžádá několik desítek milionů korun. Konstrukce jezu je ocelová, opláštěná dřevem. Při povodni se sklopí do dna řeky, mimo povodeň se vztyčí do své horní polohy.

Zdroj: Českokrumlovský deník

20.5.2013 9.27, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Přehrady a vodní díla

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

NOVÝ MOST PŘES LABENOVÝ MOST PŘES LABE
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<<Květen 2020>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31