5. 6. 2020

Vodáci prý mají strach ze sjíždění Moravy

Tři výletníci na řece Moravě tragicky utonuli před více než čtrnácti dny. Připomíná to deník Mladá fronta Dnes s tím, že díky tomu ztratili vodáci zájem sjíždět tento úsek Baťova kanálu a místní podnikatelé začínají počítat ztráty.

Otec s dítětem a kamarádem si na prvního máje vyjeli společně na řeku Moravu. Trvalo devět dní, než záchranáři našli jejich utonulá těla. Smutný příběh, který v posledních týdnech hýbe jihem Moravy, má nyní jasný dopad. Lidé z obav před zrádnou a silnou řekou ruší naplánované pobyty na toku. Odborníci ovšem vzkazují: řeka Morava je klidná. Ale nehody se stávají. Vodáci musejí dodržovat aspoň základní pravidla.

„Hromadí se nám škrtance v kalendáři. Svůj pobyt už zrušilo asi sto lidí. Část odřeknutí může být způsobena ošklivým počasím, ale nepřijedou ani turisté, kteří chtěli na vodu třeba až v červenci. Navíc víme jen o těch, co už byli objednaní,“ uvedl Jan Šulc z firmy Moravská lodní doprava. Sídlí ve Vnorovech a půjčuje kajaky, kánoe i rafty, se kterými se pak lidé vydávají dále na Baťův kanál, ale i na meandry mezi Strážnicí a Rohatcem, kde dva muži a šestiletá dívka zahynuli. I když se o souvislosti s tragédií, která těžce zasáhla nedaleký Petrov, odkud otec a jeho dcera pocházeli, z piety zdráhají provozovatelé půjčoven mluvit, pokles v zájmu lidí nakonec přiznávají i další.

„Snížení zájmu se dotklo půjčovny, výletních jízd, které také nabízíme, tolik ne. Morava je přitom tady v okolí naprosto bezpečná řeka. To, co se stalo, byla strašlivá shoda okolností,“ zhodnotil současnou situaci na dolním toku Jindřich Matěj, který půjčuje lodě přímo v Rohatci, kam trojice výletníků měla na motorové loďce původně namířeno.

S vodáky se v hodnocení toku shodují i odborníci z Povodí Moravy. „Z našeho pohledu se nedá říct, že se jedná o zvlášť nebezpečný úsek. Samozřejmě při sjíždění řeky je nutno zvážit vlastní schopnosti, nicméně v porovnání s ostatními toky v Česku není Morava nějakou řekou smrti,“ uvedla mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková. Podle ní je přitom v meandrech nutné sledovat průtok vody. „Je to přirozený úsek řeky, a proto musí vodáci při zvýšených průtocích dbát maximální opatrnosti. Když jsou opravdu veliké, plavba se přerušuje. Například pokud ve Strážnici dosáhne průtok 120 metrů krychlových za sekundu,“ upřesnila Tomíčková. Například včera přitom přístroje ukazovaly přibližně číslovku 70. Není však vyloučeno, že kvůli víkendovým dešťům se ještě zvýší.

Posuzovat výletníky oblíbenou řeku Moravu, která v česku teče 280 kilometrů, podle krátkého úseku, kde se klikatí meandry, je přitom podle vodáků zkratkovité. „Tolik využívaná oblast to vlastně ani není. Mnohem více turistů se plaví například z Hanušovic do Olomouce. Každopádně je nutné být při plavbě pozorný. Ve vodě Moravy bývají spadané kmeny. Když k nim proud loď bokem přirazí, snadno se může převrhnout a lidé se ocitají mezi nimi,“ upozornil Petr Ptáček z Vodácké školy záchrany, který se zabývá speciálními kurzy základní bezpečnosti pro vodáky.

Zdroj: Mladá fronta DNES

20.5.2013 9.36, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

VN JEŽKOVECVN JEŽKOVEC
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<<Červen 2020>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5