23. 8. 2019

Vodáci podceňují nebezpečí Českokrumlovského jezu

Vodáci by si měli pořádně rozmyslet průplav nedokončeným českokrumlovským jezem. Upozorňuje na to Českokrumlovský deník.

Rozhodně je na místě doporučení: Raději si lodě přeneste. To má přinejmenším dva důvody. Tím prvním je fakt, že jez je stále ještě stavbou, a jak už dříve Povodí Vltavy avizovalo, oficiálně je nesjízdný. „Pokud někdo přijde, podívá se a zjistí, že se sjet dá, tak řeku staveništěm sjede. Ale na vlastní nebezpečí,“ upřesnil za investora stavby, Povodí Vltavy, Martin Poláček. Po nedávných povodních a za velké vody to platí o to více.

Druhým důvodem je, že nezkušený vodák, nebo ten, který si před splutím jez neprohlédne, riskuje, že se buď rozbije o šutry pod jezem nebo i s lodí narazí na pilíř Jelení lávky, popřípadě na něm rovnou zůstane viset. Každý den se to stane několikrát. Mezi těmi, kdo šlajsnu včera úspěšně sjeli, byla skupinka vodáků z klánovické školy v Praze. „V neděli jsme si jez asi dvacet minut prohlíželi a přišli na to, že když hned pod jezem zatočíte úplně doprava, tak se dostanete z proudu, který loď žene na kameny a pilíř mostu. Naopak, dostanete se do jazyka, kterým projedete pod mostní konstrukcí v pravé části po proudu,“ poradil zkušený vodák Michal Černý z Klánovic.

Ten, kdo této rady neuposlechne, skončí s lodí na pilíři, jak se včera redaktor Deníku při pozorování řeky přesvědčil. Jedna posádka raftu, která se podle této rady zařídila, projela místo více méně bez problémů, ale bylo znát, že síla vodního proudu jim dává, lidově řečeno, do těla. Další vodáci, co namířili ke šlajsně rovnou, bez průzkumu, měli namále a pilíři se vyhnuli jen tak tak. Třetí posádku doslova přilepil proud ke kamenům pod pilířem. Poté, co jeden z nich z raftu vystoupil, loď se nadlehčila a proud ji odnesl o kus dál, takže vodáci mohli pokračovat. Přesto i zkušený Michal Černý neriskoval a šlajsnu projel jen na raftu. Kanoe raději nechal svým svěřencům přenést po břehu.

Už minulý týden odklidili z prostředku řeky stavbaři provizorní most, přes nějž se dostávali k jezu a který smetla velká voda před dvěma týdny. Koryto Vltavy měli také už prozkoumat, aby tu po povodni nezůstaly nějaké nebezpečné předměty, přesto je namístě znovu upozornit, že dokončení přestavby jezu opět odložila sama příroda a jakýkoliv sjezd je na vlastní nebezpečí.

Zdroj: Českokrumlovský deník

25.6.2013 8.36, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

CHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCECHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCE
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Srpen 2019 >>
PÚSČPSN
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1