5. 7. 2020

Vodáci chtějí jednat s ČIŽP o kontrolách suchých jezů

Dopředu ohlašované kontroly místně příslušných odborů životního prostředí s cílem zjistit dodržování manipulačních řádů na takzvaných suchých jezech nemají žádnou účinnost. Poukazuje na to Petr Ptáček z Vodácké školy záchrany (VŠZ).

Vodáci se proto podle Ptáčka chtějí sejít s novým ředitelem České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Erikem Geussem, aby se společně pokusili zjednat nápravu. V gesci ČIŽP je totiž také zmiňovaná kontrola manipulačních řádů a dodržování vodního zákona.

Nejen vodáci mají již řadu let problémy se sjížděním řek, které překlenují suché jezy, na nichž není dodržován takzvaný minimální zůstatkový průtok (MZP). „Pokud zjistíme jez, na kterém není dodržován MZP, ohlašujeme tuto skutečnost místně příslušnému odboru životního prostředí. Bohužel někdy trvá i více jak půl roku, než dostaneme od úřadu odpověď, a to takovou, že jez je v pořádku. Příslušný odbor totiž stanoví termín kontroly, kdy spolu s pracovníky povodí bude provádět kontrolu vodního díla a tento termín předem kvůli zabezpečení vstupu na soukromý pozemek nahlásí majiteli. Nepoctivý majitel v ten den má vše v pořádku a následně po kontrole opět vše vrátí do stavu, kdy již v řece MZP dodržen není. Naprosto chybí provádění namátkových kontrol tohoto průtoku,“ popisuje reálnou skutečnost Ptáček.

Suché jezy není podle Ptáčka splouvat nebo po přenesení není možné dále s turistickými loděmi pokračovat. Vodáci jsou tak často nuceni chodit poloprázdným korytem a obnášet i třeba 300 metrů dlouhý suchý úsek řeky. Kromě vodáků však pod suchými jezy trpí i veškerý vodní život, který umírá v zahnívajících tůních.

Naše voda, ilustrační foto: www.raft.cz (suchý jez Moravice, km 41,1)

30.5.2015 4.38, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

NS U MLEJNANS U MLEJNA
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Červenec 2020>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2