19. 9. 2019

Voda v Hamru na Jezeře není kvůli sinicím vhodná ke koupání

Voda v oblíbeném rekreačním středisku Hamr na Jezeře na Českolipsku není vhodná ke koupání. Ukázaly to poslední laboratorní rozbory. Důvodem je vysoký obsah sinic, řekla ČTK mluvčí Krajské hygienické stanice v Liberci Zuzana Balašová

Kvůli sinicím už hygienici v Libereckém kraji zakázali před týdnem koupání v rybníce v Autocampu Sedmihorky v Českém ráji.

“Problém je, že na té vodě, která má nějakých 50 hektarů, se hýbe dvouhektarový koláč sinic, který v době měření připlaval. Hýbe se to s větrem a věřím, když nechám udělat nový rozbor, tak bude voda zase dobrá,” řekl ČTK starosta Hamru Milan Dvořák (nezávislý). Je podle něj konec sezony, a tak se voda zhoršuje. V Hamru tři měsíce nepršelo, přítoky jsou prakticky vyschlé. “Jediná voda, která do jezera přitéká je z čističky v Osečné. Pláž je ale čistá, na pláži jsou sprchy a lidem doporučujeme, aby se po koupání osprchovali pitnou vodou,” dodal starosta.

Vysoké koncentrace sinic mohou podle hygieniků lidem způsobit vážné zdravotní problémy, zejména alergické reakce v očích, spojivkách a na pokožce. Při požití se mohou dostavit střevní a žaludeční obtíže, malátnost, bolest hlavy. Dlouhodobé působení toxinů sinic způsobuje poruchy funkce jater. Nejvíce jsou jimi ohroženy děti, ale také citlivé osoby jako těhotné ženy nebo alergici.

Hygienici rozlišují pět stupňů kvality vody. Jednička značí nejkvalitnější vodu, pětka znamená zákaz koupání. Na stupni jedna už není třetina z 36 sledovaných vodních ploch v Libereckém kraji. Zhoršená je kvůli sinicím voda v Máchově jezeře a také v přehradě Mšeno v Jablonci nad Nisou. Tam hygienici nedoporučují koupání citlivým jedincům. Po koupání by se lidé měli osprchovat. Kvůli kolísavé kvalitě vody z přítoku to hygienici doporučují i na koupališti v Chrastavě.

Malé riziko zdravotních obtíží je na Českolipsku na koupalištích v Horní Polici, Zákupech, Nedamově a Jablonném v Podještědí. Jsou na stupni dva, zhoršenou kvalitu vody signalizuje snížená průhlednost. Podobné je to i na koupališti v Košťálově na Semilsku, na přehradě Harcov v Liberci nebo na koupališti v Českém Dubu na Liberecku. Ostatní sledované vodní plochy mají stále vodu dobrou.

Zdroj: ČTK, foto: wikimedia commons, Zákupák

20.8.2018 1.38, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

LÁZNĚ KYSELKALÁZNĚ KYSELKA
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Září 2019 >>
PÚSČPSN
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6