18. 9. 2018

Voda v Trnové u Prahy by měla být od pondělí opět pitná

Lidé v Trnové u Prahy budou moci od pondělí 8. srpna opět neomezeně používat vodu z vodovodu. Informuje o tom zpravodajství ČTK s tím, že nový provozovatel vodovodu VAK Beroun tam změnil technologii úpravy vody.

Od května bylo možné vodu z vodovodu používat k pití po převaření, odteď ji odběratelé budou moci pít přímo z kohoutku, sdělil dnes ČTK ředitel VAK Beroun Jiří Paul. V obci se zhruba 350 obyvateli se objevily problémy s vodou loni v létě. Kvůli překročení mikrobiologických i biologických ukazatelů ji hygienici zakázali používat k pití, vaření i umývání. VAK Beroun převzal provozování vodovodu v Trnové koncem letošního ledna a změnil technologii úpravy vody.

“Od ledna do dnešního dne jsme do provozu a technologického vybavení vložili přes milion korun,” vyčíslil Paul. “Kompletně jsme zrevidovali systém úpravy vody, vyměnili náplně všech filtrů a hlavně jsme instalovali mikrofiltrační jednotku a dezinfekci ultrafialovým zářením. Veškeré práce komplikoval nedostatek místa a fakt, že jsme vše museli dělat za plného provozu,” dodal Paul.

Použitá mikrofiltrační jednotka je podle něj první podobnou instalací v České republice. Voda se v ní filtruje na ploše 25 metrů čtverečních přes póry o velikosti jeden mikrometr, tedy tisíckrát menší než jeden milimetr. Technologie je proto mnohem účinnější než klasická filtrace přes písek.

V úterý byla v Trnové spuštěna také dezinfekce ultrafialovým světlem. Vodohospodáři budou v příštích dnech provádět závěrečné čištění vodojemu a proplachy vodovodu. To je důvod, proč z opatrnosti vyhlašují pitnou vodu až od dalšího týdne. V příštím týdnu může být z vody cítit více chlor, protože se bude voda dezinfikovat vyššími koncentracemi. Ty ale podle Paula nepřekročí povolené meze.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

3.8.2016 14.36, Rubrika: Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace

Aktuality

Kalendář

<< Září 2018 >>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Fotoblog

více >

VODNÍ DÍLO NECHRANICEVODNÍ DÍLO NECHRANICE
Autor: Nina Havlová

Video dne

více >