28. 5. 2020

Voda – skutečné zlato XXI. století – 3. část

Nedostatek a kvalita zdrojů pitné vody a rovněž jejich dostupnost se v současnosti stává záležitostí, která rozhoduje o zdraví a životě milionů lidí. Některé příklady uvádí ve svém miniseriálu o vodě ekologický server memza.cz.

Indie:  zdá se, že na tomto subkontinentu je vody dost. Ano, ale absentuje technologicky dostupný systém jejího shromažďování, čistění a distribuce. Toto je kolosální problém, který ovlivňuje zdraví a životy milionů lidí. V severozápadním indickém státě Gudžarat došla tato situace do takové krize, že obyvatelé státu vlastním úsilím vybudovali ohromný vodojem, jehož stěny mají velikost fotbalového hřiště, do kterého zachycují vodu. Proti průsakům a ztrátám vody pokryli dno a stěny vodojemu polyetylenovou folií. Tím zabezpečili dostatek vody pro celý region, který doposud strádal jejím nedostatkem.

Brazílie: ve městě Salvador absentoval vodovod stejně jako kanalizace a „normální“ záchody odpovídající běžným sanitárním normám. V regionu se oproti ostatním ve zvýšené míře vyskytovaly infekční choroby, na které umíraly především děti. Podařilo se položit a vybudovat téměř dva tisíce kilometrů vodovodního a kanalizačního potrubí a po jejich uvedení do provozu, který pokryl přes tři sta tisíc domů a obydlí, se ve městě samém snížil objem infekčních chorob o 26% a v celé oblasti o 44%. Je předpoklad, že  bude pokles onemocnění ještě vyšší, až si všichni obyvatelé zvyknou využívat tento hygienický standard

Jižní Afrika: kvůli politice apartheidu nebyl dostatečně vybudován systém zásobování pitnou vodou zejména v černošských oblastech. Jen v oblasti Durbanu byla dostupnost pitné vody pro obyvatele v průměrné vzdálenosti jeden kilometr od jejich obydlí. Při změně režimu byl zpracován projekt, který si dal za cíl zabezpečit každé rodině min. 200 litrů pitné vody na den, kterou by měli k dispozici ve svých obydlích. Dnes je situace taková, že zhruba ze tří milionů lidí, nemá bezprostřední přístup k pitné vodě již „jen“ asi 100 000.

Připomeňme, že jde o problémy, se kterými se Středoevropan prozatím potýkat nemusí. Tomu  vrásky na čele přidělává spíše každoroční růst cen vody a služeb spojených s její distribucí – jinak ovšem dobrý „byznys“ pro některé zájmové skupinky z jeho vlastního středu.

Zdroj: www.menza.cz, foto: Latin American Herald Tribune

10.3.2014 12.41, Rubrika: Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajině, Vodovody a kanalizace

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

NOVÝ MOST PŘES LABENOVÝ MOST PŘES LABE
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<<Květen 2020>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31