30. 5. 2020

16.4.2019 7.52, Rubrika: Čistota vody a rekreace

Voda pro Bolevák by se mohla čerpat z nádrže vyhloubené u Berounky

Povodí Vltavy přišlo s myšlenkou, kde sehnat vodu pro vysychající rekreační rybník Bolevák v Plzni. Informuje o tom server idnes.cz., s tím, že voda by se mohla čerpat z nádrže vyhloubené u řeky Berounky za areálem čistírny odpadních vod.

Dosud se zvažovalo čerpání vody přímo z řeky ještě před čistírnou nebo pak čerpání vody, která už zařízením prošla.Tyto varianty ale souvisí s rizikem, že by se do Boleváku dostal račí mor nebo fosfor a další nežádoucí látky, což by mimořádně čistou vodu v rybníce znehodnotilo.Nová, třetí možnost se zatím zdá bezpečnější. Specializovaná firma má do prázdnin varianty posoudit a případně doporučit řešení.

Náměstek primátora pro životní prostředí Michal Vozobule řekl, že voda pro Bolevák by se na základě posledního návrhu mohla získávat v místě za čističkou, kde je dost spodní vody. „Podle odborníků je tam velmi silný zdroj, u kterého nepředpokládají, že by se vyčerpal. Navíc jsou přesvědčeni, že by tam kvalita vody mohla být dostatečná,“ uvedl. Náměstek nicméně upozorňuje, že nyní se při prověřování nové možnosti bude zjišťovat, jak nákladný způsob by to byl. „Za odběr spodní vody se platí a při množství, které bychom potřebovali, by cena měsíčně mohla jít až do statisíců korun,“ sdělil Vozobule. Domnívá se, že samotné vybudování potrubí od místa odběru k Boleváku by nemuselo být nijak komplikované, protože by trasa vedla po pozemcích města.

Nový nápad se celkem zamlouvá hydrobiologovi Jindřichu Durasovi, který má značný podíl na tom, že se vodu v boleveckém rybníce v posledních letech podařilo vyčistit a má mimořádnou kvalitu. Duras ale zdůrazňuje, že návrh je nutné důkladně prověřit. „Předcházející nápady nebyly dobré. Tento představuje novou šanci,“ uvedl. Poslední návrh se bude zkoumat v rámci studie odborné firmy, která posuzuje všechny možnosti. Duras předpokládá, že nyní se ve vytipovaném místě za čistírnou udělají zkušební vrty, provedou čerpací zkoušky a vybudují jímací nádrže.

Zdroj: idnes.cz., ilustrační foto (jindřich Duras) Naše voda – Nina Havlová

 

16.4.2019 7.52, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Přehrady a vodní díla

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

NOVÝ MOST PŘES LABENOVÝ MOST PŘES LABE
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<<Květen 2020>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31