20. 10. 2019

5.7.2019 9.13, Rubrika: Čistota vody a rekreace

Voda v přírodních nádržích je vesměs dobrá, místy jsou sinice

Většina sledovaných rybníků a koupališť má před prodlouženým víkendem vodu vhodnou ke koupání. Výjimkou je rybník Kachlička na Havlíčkobrodsku, kde platí zákaz koupání. Milovníci vodních radovánek by se podle hygieniků měli vyhnout také jezírku v plzeňském areálu Škodaland, Velkému rybníku u Hroznětína na Karlovarsku a koupání nedoporučují ani v orlické přehradě u tábořiště Podolsko.

Problém s kvalitou vody je na začátku prázdnin v rybníku Bažantník u kempu v Sedmihorkách v Českém ráji. Voda v něm není vhodná ke koupání pro citlivé jedince, mezi něž patří děti, těhotné ženy či alergici. Stejné doporučení platí kvůli sinicím pro Máchovo a Hamerské jezero na Českolipsku. Na pětiškálové stupnici hodnotí hygienici kvalitu vody na těchto třech místech stupněm tři.

Na západě Čech hodnotí hygienici jako nevhodný ke koupání Velký rybník u Hroznětína na Karlovarsku. V nádrži byla kvalita vody problematická i v předchozích letech, loni tam byl od začátku července kvůli sinicím zákaz koupání.

Nevhodné ke koupání je na začátku prázdnin rovněž koupací jezírko v plzeňském sportovním areálu Škodaland u přehrady České údolí. Voda tam má zvýšené hodnoty mikrobiologických ukazatelů a zvýšený rozvoj sinic. Koupání nedoporučují odborníci ani v přehradě České údolí.

V jižních Čechách by se lidé měli raději vyhnout koupání u tábořiště Podolsko na Orlické přehradě. “Neodpovídá hygienickým požadavkům a pro uživatele představuje zdravotní riziko, koupání a provozování vodních sportů nelze doporučit zejména pro děti, těhotné ženy, osoby trpící alergií a osoby s oslabeným imunitním systémem,” stojí ve zprávě hygieniků.

Na východě Čech je zhoršená kvalita vody v rybníku Vejsplachy u Vrchlabí. Lidé by se po koupání měli osprchovat čistou vodou. Mírně zhoršenou kvalitu vody vykazuje Rybník Rosnička na Svitavsku, což se děje každý rok.

Zřejmě nejhorší situace na vodních plochách pod dohledem hygieniků je v rybníku Kachlička na Havlíčkobrodsku. Zákaz koupání v něm byl vydán koncem června. Podle kontroly provedené v tomto týdnu se kvalita voda v rybníku nelepší, obsahuje hodně sinic a chlorofylu a pro zdraví lidí je nebezpečná.

Na Moravě nelze podle odborníků doporučit koupání v Těrlické přehradě na Karvinsku. Lidem tam hrozí onemocnění cerkáriovou dermatitidou, tedy alergickou kožní chorobou.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto

5.7.2019 9.13, Rubrika: Čistota vody a rekreace

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

VÝLOV HRADECKÉHO RYBNÍKUVÝLOV HRADECKÉHO RYBNÍKU
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Říjen 2019 >>
PÚSČPSN
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3