28. 5. 2020

Voda v Plumlovské nádrži je čistá, zelený povlak způsobuje neškodná řasa

Zelený povlak na hladině Plumlovské přehrady, který někteří lidé mylně považují za sinice a podobně se vyjádřila i některá média, způsobuje neškodná chladnomilná řasa. Zdůraznila to dnes v tiskové zprávě mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková.

Tato řasa se v současné době běžně vyskytuje na nádržích a rybnících a s postupujícím jarem ustoupí. Její výskyt souvisí s atypickým průběhem zimy. „Pravidelný monitoring kvality vody, který Povodí Moravy zajišťuje, ukázal nízké hodnoty fosforu a dusičnanů v nádrži. Kvalita vody v Plumlovské přehradě je tedy dobrá a to i díky srážedlům fosforu na přítocích,“ potvrdil generální ředitel Povodí Moravy Jan Hodovský.

Srážedla jsou v provozu od zahájení napouštění. Dobrou kvalitu vody prokazují nejen naměřené hodnoty, které jsou v normě, ale také výskyt raků. A ti jsou, jak známo, výborným indikátorem znečištění vod i v nízkých koncentracích.

Povodí Moravy v loňském roce dokončilo celkovou revitalizaci Plumlovské přehrady včetně rekonstrukce hráze. Po vypuštění nádrže bylo z jejího dna pod odborným stavebním dohledem odtěženo 236 tisíc kubíků sedimentu. Vrstva odtěžených sedimentů byla stanovena na základě detailních znalostí o rozložení živin i zárodků sinic v nich. Bylo také nutné splnit přísné podmínky v oblasti ochrany přírody, což bylo úkolem biologického dozoru. Odtěžení sedimentů v souladu se zájmy ochrany přírody bylo nutné. Kdyby odtěženy nebyly, tak by sinice měly v přehradě zásoby na několik desítek let a dařilo by se jim tam velmi dobře.

Jaká voda zde bude v budoucnu, záleží především na lidech, kteří v jejím okolí žijí. „Největším rizikem jsou odpadní vody a pro přehradu zbavenou sedimentů i hlína z polí. Provoz srážedel fosforu je zde pouze dočasným podpůrným opatřením. Srážedla ale nemohou nahrazovat čištění odpadních vod v obcích a Povodí Moravy nemůže nést odpovědnost za to, když se do Bidelce, Podhradského rybníka a Plumlovské přehrady dostávají nevyčištěné odpadní vody, např. z nelegálních výpustí nebo přečerpáním splaškových jímek. Odpadní vody jsou plné fosforu i díky pracím a mycím prostředkům, ale tento problém vyřeší pouze funkční čistírny,“ doplnil biologický dozor Petr Loyka. Na kvalitě vody mají svůj podíl i sportovní rybáři, kteří nadměrným přikrmováním ryb můžou přispět ke zhoršení kvality vody v nádrži.

Povodí Moravy proto nechalo zpracovat podrobnou studii i s návrhy, které je nutné zrealizovat. Obce, hospodařící zemědělci další subjekty ale i kontrolní orgány tak mají velmi kvalitní odborný podklad detailně popisující všechny problémy i s návodem jejich řešení. Veškeré kroky byly řádně schváleny Krajským úřadem Olomouckého kraje a Magistrátem  města Prostějova.Povodí Moravy navíc v současné době buduje ve spolupráci s ochránci přírody z Prostějova a biologickým dozorem mokřad ve vzdutí Plumlovské přehrady. Povodí tak udělalo vše, co správce vodních toků a nádrží v oblasti vodního hospodářství může.

Naše voda, foto Povodí Moravy

9.4.2014 13.59, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

NOVÝ MOST PŘES LABENOVÝ MOST PŘES LABE
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<<Květen 2020>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31