18. 8. 2019

Voda opadá a odhaluje zaplavený nový jez

Mosty v Krumlově jsou po povodních v pořádku, jestli voda poškodila i nový splav za miliony, se ale neví. Informuje o tom Českokrumlovský deník.

Stavbařům se v úterý v centru Českého Krumlova podařilo vylovit z Vltavy ocelovou konstrukci technického mostku, který používali ke vjezdu na staveniště nového jezu. Most vzala povodeň před více než dvěma týdny. Jeho hlavní část se zarazila ve dně řeky těsně před pilířem lávky pro pěší mezi zámkem a ostrovem, dřevěné podlážky donesla voda při povodni až k pivovarskému provizornímu mostu.

Vypadá to tedy, že sčítání škod ve městě se blíží definitivně ke konci. Pokles vody ve Vltavě totiž umožní návrat stavbařů do rozestavěného jezu a konečně zjistit, co na stavbě za několik desítek milionů korun voda napáchala.

Jak uvedl Martin Poláček z investorského Povodí Vltavy, zkrátka by neměli nyní přijít už ani vodáci. „V následujících dnech si chceme postupně projít koryto Vltavy od jezu až po Lazebnický most, abychom si ověřili, že na dně nezůstaly nějaké nebezpečné předměty, které by mohly někoho poranit. Až budeme mít jistotu, že tam nic takového neleží, pustíme vodu do šlajsny. Předpokládám, že prohlídku zvládneme do pátku, od soboty bychom tam vodáky pustili,“ řekl Martin Poláček. Co bude dál?

Od soboty by se měl snížit odtok z Lipna na patnáct kubíků za vteřinu, bude­li příznivé počasí, tak ještě i méně. To by mělo umožnit povodí otevřít stavbu jezu a začít s kontrolou. Sklopná konstrukce jezu se totiž během povodně sama zvedla.

Nikdo zatím netuší, co a kam voda do staveniště naplavila. Jez by měl být takzvaně zaaretovaný buď v poloze, kdy jez leží zapuštěný do dna řeky, nebo je vztyčený. Pohyb nahoru i dolu umožňuje nasměrování toku Vltavy. Bohužel, právě aretaci nestihli před povodní stavbaři dodělat a tak si voda mohla se sklápěním či vyklápěním jezu dělat takřka co chtěla. Proud Vltavy se dostal z tlačné komory pod jez a konstrukci zvedl.

„Snížený odtok nám umožní konečně zmapovat škody, vyčíslit je, zjistit, která zařízení budeme muset opravit nebo dodávat znovu,“ dodal Martin Poláček s tím, že už nyní je jasné, že proud vody odtrhl část dřevěného obložení. Jez byl víceméně hotový a čekaly jej funkční zkoušky technologií a podle ředitele Povodí Vltavy Zdeňka Zítka by k nějakým zásadním škodám na stavební konstrukci dojít nemělo. Bude se muset ovšem kompletně znovu založit staveniště, vyčistit technologické prvky v jezu a uvést do původního stavu. Vzhledem k tomu, že jez měl být předaný jako hotový do konce června, je jasné, že tento termín je pasé. A stanovit jakýkoliv další, teď není možné.

Od úterý je pro veškerý provoz znovu otevřený takzvaný provizorní most přes Vltavu pod pivovarem v Českém Krumlově, podle aktuálních informací jsou po povodni všechny mosty v Českém Krumlově v pořádku, vyjma zničené lávky pro pěší mezi sportovní halou a fotbalovým stadionem na Chvalšinské. Ve spodní části pilíře Lazebnického mostu v centru města sice proudy vody vymlely a zčásti doslova vyplavily z konstrukce dva velké kvádry, ale na bezpečnost provozu by to nemělo mít vliv. „Všechny mosty jsou zkontrolované a v pořádku,“ shrnula situaci mluvčí českokrumlovské radnice Olga Kneiflová.

Zdroj: Českokrumlovský deník

19.6.2013 9.34, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajině, Přehrady a vodní díla

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

CHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCECHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCE
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Srpen 2019 >>
PÚSČPSN
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1