15. 11. 2019

Voda v našich přehradách vystačí na rok, i kdyby vůbec nepršelo

Jak při povodních, tak v období sucha, které v poslední době postihují ČR, se zatím pokaždé projevil pozitivní vliv v Česku vybudovaných přehradních nádrží. Zdůraznil to dnes při zasedání Mezinárodní přehradní komise (International Commission on Large Dams – ICOLD) v Praze Pavel Punčochář z ministerstva zemědělství.

Nádrže kromě toho podle Punčocháře plní roli zdrojů povrchové vody a voda z nich může zajistit roční spotřebu vody pro celou zemi, i kdyby celý rok nepršelo. Podle něj je existence přehrad rozhodující pro život obyvatel ČR. „Bez akumulace vody v nádržích to nepůjde,“ konstatoval Punčochář v souvislosti s probíhajícími diskusemi o podobě národní strategie, která má ambici předcházet rizikům sucha a jíž je Punčochář spoluautorem. V současné době je podle něj v různém stadium rozpracovanosti šest nových přehradních nádrží, včetně uvažované přehrady Kryry, která by měla vyřešit trvalý nedostatek vody na Žatecku patřící k nejsušším místům v ČR. Jak již dříve uvedl, o této přehradě by mohla do dvou let rozhodnout Vláda ČR.

Ve své prezentaci na dnešním mezinárodním sympoziu v pražském hotelu Clarion také Punčochář připomněl, že ještě v roce 1975 existovalo v ČR celkem 457 lokalit zařazených do „Generelu lokalit pro akumulaci povrchových vod“, které jsou z geologického, hydrologického a přírodního hlediska vhodné pro výstavbu nádrží. Tento počet byl v roce 2006 snížen na 186 lokalit, v současné době je zařazeno do „Generelu“ jen 65 lokalit. Důvodem je odpor laické veřejnosti k výstavbě přehrad jako celku. „Když o tom mluvím se zahraničními kolegy, všichni se takovému přístupu diví. Díky klimatickým změnám je ve světě spíše příklon k výstavbě nových přehrad,“ uvedl v rozhovoru pro portál Naše voda Punčochář. Stejný názor má i předseda Českého přehradního výboru Ladislav Satrapa (videorozhovor s ním uvedeme na stránkách portálu zítra). Podle obou jmenovaných se zřejmě postoj veřejnosti v ČR změní až poté, co lidé prožijí osobní zkušenost s nedostatkem vody.

Naše voda, foto z jednání ICOLD (Pavel Punčochář a Ladislav Satrapa) Naše voda – Nina Havlová

5.7.2017 12.29, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Statistiky a kauzy

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

ETIOPIE - VODA PRO AFRIKUETIOPIE - VODA PRO AFRIKU
NADAČNÍ FOND VEOLIA

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Listopad 2019 >>
PÚSČPSN
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1