30. 5. 2020

VLS zvou na výlov Dolanského rybníku na Českokrumlovsku

Prodej čerstvých ryb z ekologicky čisté lokality, odborný výklad o rybářství, ale také bohatý program pro děti včetně lesní pedagogiky a ukázky živých ryb. To vše nabídnou veřejnosti Vojenské lesy a statky ČR (VLS) v rámci výlovu šumavského Dolanského rybníku na Českokrumlovsku.

Jak přitom informoval mluvčí VLS Jan Sotona, akce proběhne o státním svátku ve středu 28. října nedaleko Kájova. Pro návštěvníky je připraven program od 8.00 do 16.00 hodin. Sváteční výlov Dolanského rybníka u obce Boletice je tip pro ty, kteří mají zájem o ryby z lokality, ve které je dlouhodobě vyloučena intenzivní lidská činnost. Ale také pro ty, kteří si chtějí udělat ve volném dni zajímavý výlet do lokality, do níž je v týdnu z důvodu armádní činnosti přístup zakázán. A také pro ty, kteří chtějí sledovat tradiční rybářskou událost, ochutnat přímo na hrázi smaženou rybu a dozvědět se něco o rybářství, ale i lesnictví v jižních Čechách.

„Na návštěvníky bude čekat prodej živých ryb z Dolanského rybníka, který se loví jednou za dva roky. Ke koupi budou kapři a amuři, ale také chlazení pstruzi z našich chvalšinských sádek. Pro všechny bude nachystán prodej smažených ryb ale i guláše či dršťkové polévky, doprovodný program bude myslet především na děti. Vedle zábavného programu o lese a myslivosti v rámci lesní pedagogiky, je zde bude čekat především výklad o rybářství a výlovu rybníka, ale i ukázky živých ryb,“ popsal ředitel divize VLS v Horní Plané Petr Král.

Dolanský rybník má rozlohu 16 hektarů a nachází se v těsném sousedství sídelního útvaru Boletice u obce Kájov v hraniční části vojenského újezdu Boletice.  Rybník bude vyloven po dvouleté odmlce a hospodáři z šumavské divize Vojenských lesů a statků očekávají výlovek okolo 11 tun ryb. Z větší části jej bude tvořit kapr, ale také amur a štika.

Vedle samotného výlovu je akce zajímavým tipem na návštěvu části Šumavy, kam veřejnost nemá běžně přístup. Parkování vozidel bude možné nedaleko rybníka na okraji vojenského prostoru. Dolanský rybník ale mohou jako svůj sváteční cíl volit i ti, kteří se do boletického prostoru chtějí vydat na turistickou túru nebo na kole. Nenáročná čtyřkilometrová trasa vede po modré turistické značce z malebné obce Kájov až k rybníku přes Přeštický les a především zachovalé trosky hradiště z mladší doby halštatské na vrchu Raziberk. Asi 700 metrů od Dolanského rybníku se nachází také kostelík sv. Mikuláše z konce 12. století. Jedinečná románská ranně středověká stavba je vůbec nejstarší stojící památkou v regionu Český Krumlov.

Výlov v Boleticích může veřejnost pojmout ale také jako cyklovýlet. Cyklostezka č. 1253, která navazuje na další cyklotrasy v oblasti CHKO Blanský les, vede k rybníku z historické obce Chvalšiny (6,5 km) nebo z Kájova (3,5 km).

Na akci bude přítomna i redakce portálu Naše voda a připraví pro vás nejen z výlovu, ale i z běžně nedostupného okolí fotoreportáž i videoreportáž.

Naše voda, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

20.10.2015 12.59, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Podnikání s vodou a zákony

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

NOVÝ MOST PŘES LABENOVÝ MOST PŘES LABE
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<<Květen 2020>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31