20. 8. 2019

Vláda zvažuje vytvoření centrálního regulačního úřadu

Vláda plánuje vytvořit nový post velmi mocného úředníka. Podle jejích úvah má vzniknout superregulátor – tedy úřad, který bude dohlížet na fungování trhu s energiemi, mobilní operátory, přerozdělovat kapacitu dopravy na kolejích a ještě k tomu kontrolovat správné nastavení cen ve vodárenství. Informují o tom Hospodářské noviny.

„Necháváme si zpracovat studii na vznik národního regulačního úřadu pro síťová odvětví. Měla by být dokončena v příštím roce. Úřad sám by pak mohl vzniknout do pěti až šesti let,“ uvedl mluvčí vlády Martin Ayrer. Výběrové řízení na studii toto pondělí vyhrálo konsorcium poradenských firem KPMG a Grant Thornton.

Nápad na nový úřad podporuje i ministerstvo financí Andreje Babiše, podle něhož jsou dnes regulační pravomoci roztříštěné mezi jednotlivými úřady. „Jednotný národní regulační orgán by byl v řadě případů výhodnější i pro jednání s orgány Evropské komise,“ říká mluvčí ministerstva Kateřina Vaidišová. Právě Brusel už Česko několikrát kritizoval za to, že nemá nezávislý úřad, který by řešil například podmínky ve vodohospodářství nebo pravidla na železničních kolejích. A dokonce varoval, že pokud s tím Česko něco neudělá, nedosáhne kvůli tomu na dotace za desítky miliard korun.

Kromě vodárenství a dopravy by měl nový úřad dohlížet také na trh s energiemi, na telekomunikační firmy nebo Českou poštu. Ty už v současnosti kontroluje Energetický regulační úřad (ERÚ) a Český telekomunikační úřad (ČTÚ). Jejich osud je v případě vzniku nového regulátora nejistý, byly by buď zrušeny, nebo převedeny pod nový úřad.

Zdroj: Hospodářské noviny, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

12.5.2016 7.39, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

CHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCECHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCE
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Srpen 2019 >>
PÚSČPSN
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1