19. 7. 2019

Vláda se zabývala vykazováním dat o odpadech

Vláda se dnes zabývala problémem dvojího vykazování dat o odpadech. Informovala o tom mluvčí Českého statistického úřadu (ČSÚ) Petra Báčová s tím, že cílem je odstranit nesoulady mezi oficiálními statistickými daty ČSÚ potvrzenými Eurostatem a administrativními údaji Ministerstva životního prostředí.

Na tyto odlišnosti nejen ČSÚ, ale i Evropská komise dlouhodobě upozorňovaly a několik let poukazovaly na nutnost jejich vyřešení. Na začátku roku proto s ohledem na zájmy České republiky připravil ČSÚ návrh ujednání, jehož podpisu všemi zúčastněnými však bylo dosaženo až v srpnu. Dokument má charakter společné deklarace, že mezi úřady existuje vůle a snaha řešit dlouhodobý problém dvojího vykazování dat v oblasti produkce odpadů a že tuto skutečnost chtějí deklarovat vůči Evropské komisi. První úkoly tohoto dokumentu se začínají realizovat. Bude ovšem záležet na Evropské komisi, zda v danou chvíli bude ujednání akceptovat, protože na straně zúčastněných subjektů by měly být splněny ještě další podmínky. Ty jsou důležité pro čerpání evropských peněz a jsou v kompetenci příslušných resortů, nikoliv ČSÚ.

Ujednání stanovuje krátkodobé a střednědobé úkoly pro zúčastněné strany. Pokud se týká krátkodobých závazků ČSÚ, budou dodrženy v horizontu tří až šesti měsíců. ČSÚ zajistí, aby údaje o produkci komunálního odpadu byly v informačních systémech, zejména evropských, zveřejněny úhrnně, tj. včetně komunálního odpadu produkovaného obcemi, živnostníky i podniky. Ministerstvo životního prostředí přehodnotí metodu výpočtu produkce komunálního odpadu a odstraní duplicitní započítávání některých údajů.

Dále v případě Ministerstva dojde k nezávislému auditu jeho informačního systému odpadového hospodářství. V souvislosti s novým návrhem zákona o odpadech je kvůli využití pro evropský statistický systém nezbytné zavedení hlášení na úrovni podniků, tj. za IČO, a harmonizování klasifikace využívání odpadů v souladu s evropským nařízením o statistice odpadů.

Další informace jsou dostupné zde: https://www.czso.cz/csu/czso/evropskou-statistiku-o-odpadech-tvori-csu. Publikace s názvem Produkce, využití a odstranění odpadů – 2014 je zveřejněna na webových stránkách ČSÚ: https://www.czso.cz/csu/czso/produkce-vyuziti-a-odstraneni-odpadu-2014.

Naše voda, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

12.10.2016 11.26, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Statistiky a kauzy

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

ZAHÁJENÍ ÚPRAV ZDYMADLA HOŘÍNZAHÁJENÍ ÚPRAV ZDYMADLA HOŘÍN
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Červenec 2019 >>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4